DRŽAVNO izborno povjerenstvo (DIP) u srijedu je podsjetilo političke stranke, neovisne liste i kandidate za zastupnike nacionalnih manjina koji će sudjelovati na parlamentarnim izborima da najkasnije s danom predaje kandidature trebaju otvoriti poseban račun za financiranje promidžbe.
„Kreću li stranke u neke promidžbene aktivnosti prije predaje kandidatura i to ulazi u promidžbu, i ti troškovi će se morati prijaviti, neovisno što će biti prije kandidature“, poručio je nedavno predsjednik DIP-a Đuro Sessa.
Tri dana od otvaranja posebnog računa, stranke, ovlaštenici neovisnih listi i manjinski kandidati dužni su o tome pisano obavijestiti DIP koji će im izdati lozinku za ulaz u informacijski sustav za nadzor financiranja, računalni program, u koji će unositi svoja financijska i druga izvješća i podatke.
Prva financijska izvješća o primljenim donacijama, troškovima i ostvarenom popustu za medijsko oglašavanje, izborni će sudionici morati podnijeti sedam dana prije izborne nedjelje, 5. srpnja.
Trošak promidžbe ne smije prijeći 1,5 milijuna kuna
DIP je podsjetio i kako su izborni troškovi i donacije ograničeni. Trošak promidžbe po kandidacijskoj listi odnosno kandidatu u jednoj izbornoj jedinici ne smije prelaziti milijun i pol kuna.
Pravne osobe pojedinoj političkoj stranci, neovisnoj listi i kandidatu mogu donirati do 200 tisuća kuna, fizičke do 30 tisuća kuna.
Za donacije koje prelaze pet tisuća kuna moraju se sklopiti ugovori uz koje treba priložiti i izjavu donatora da se protiv njega ne vodi postupak naplate dospjelih nepodmirenih obveza prema zaposlenicima, državnom i proračunu lokalne jedinice.
Dogodi li mu se da dobije donaciju vrjedniju od pet tisuća kuna za koju nema ugovor, izborni sudionik je mora prijaviti DIP-u te u roku od 15 dana uplatiti u državni proračun.
Kako bi sudionicima izbora olakšao ispunjavanje financijskih pravila, DIP im je pripremio Vodič i Podsjetnik s pregledom obveza koji su dostupni na mrežnim stranicama Povjerenstva.