Foto: Facebook
MUŠKARAC zaražen virusom ebole, koji se borio za život u bolnici u Dallasu, preminuo je u srijedu u 7.51 sati prema lokalnom vremenu, priopćila je bolnica. Ranije su iz bolnice bili izvijestili kako je stavljen na respirator i dijalizu kako bi se stabiliziralo njegovo zdravstveno stanje, koje je bilo kritično.
"S dubokom tugom i razočaranjem moramo objaviti da je jutros u 7.51 umro Thomas Eric Duncan", rekla je u poruci elektroničkom poštom glasnogovornica bolnice Wendell Watson.
Kerry kaže da svijet mora poduzeti više protiv ebole
Međunarodna zajednica mora poduzeti više u borbi protiv epidemije virusa ebole, zahtijevao je u srijedu američki državni tajnik John Kerry.
Na konferenciji za novinare u State Departmentu šef američke diplomacije se založio da svi narodi svijeta pomognu više protiv te svjetske krize koja zahtijeva hitan svjetski odgovor.
Zbog ebole pojačane kontrole u pet zračnih luka SAD-a
Pojačane kontrole u borbi protiv epidemije ebole bit će uvedene u pet zračnih luka Sjedinjenih Država u koje stiže većina putnika iz Liberije, Sijera Leonea i Gvineje, objavila je Bijela kuća u srijedu.
"Velika većina ljudi koji stižu iz te tri zemlje najzahvaćenije epidemijom bit će upućena na dodatne kontrole", rekao je Josh Earnest, glasnogovornik Bijele kuće.
WHO očekuje još slučajeva u Europi
Prvi slučaj zaraze ebolom izvan zapadne Afrike zabilježen je u Španjolskoj i Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) očekuje još slučajeva u Europi.
Kamerman NBC-a Ashoka Mukpo na liječenju je u bolnici u Nebrasci gdje se također uspješno liječio još jedan američki građanin dopremljen iz zapadne Afrike nakon što se zarazio virusom. On je kasnije otpušten iz bolnice.
WHO: Opasnost širenja ebole u Europi vrlo niska
Izolirani slučajevi oboljenja od hemoragijske groznice ebole neizbježni su u Europi, no opasnost od širenja epidemije krajnje je niska, ustvrdila je u srijedu Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Nakon dojave da je medicinska sestra u Španjolskoj prva osoba koja se zarazila ebolom izvan Afrike, regionalna ravnateljica WHO-a Zsuzsanna Jakab već je u utorak rekla da će slučajeva biti i u Europi, no u srijedu je uputila umirujuću poruku.
"Međutim, rizik širenja ebole u Europi moguće je izbjeći i on je krajnje nizak", istaknula je Jakab.
"Europske zemlje su među najbolje pripremljenima u svijetu za bolesti virusne hemoragijske groznice, uključivo za ebolu", rekla je.
U nekoliko zemalja europske regije WHO-a - a to su Francuska, Velika Britanija, Nizozemska, Njemačka, Švicarska, Norveška i Španjolska - već su liječeni bolesnici koji su doputovali na njihov teritorij pošto su se zarazili u zapadnoj Africi gdje ebola od ožujka hara Gvinejom, Sijerom Leone i Liberijom.
Opasnost od slučajne zaraze za osobu koja je bila u kontaktu s oboljelima postoji, no moguće je kontrolirati je strogim mjerama borbe protiv zaraze, istaknula je Jakab.