Foto: FAH
"Ja sam otvorio to pitanje gdje bi se vrijednost nekrentina svela na tržišnu, a shodno tome bi se iznivelirale rate kredita. Ako je stan 2008. godine po metru četvornom vrijedio 2400 eura, a danas vrijedi 1700 eura, onda ne vidim razlog da tu razliku ne svedu na realno i ponovno obračunaju kredit", kaže Lalovac.
S obzirom da je nekim stanovima zadnjih godina vrijednost pala i do 40 posto, to bi značilo da će se za isti postotak smanjivati i iznos glavnice. Zoran Bohaček, predsjednik Hrvatske udruge banaka (HUB), tvrdo da ovaj prijedlog još ne može komentirati, zato što ga, kako kaže, nitko još nije vidio.
"Banke cijelo vrijeme otpisuju i reprogramiraju dugove"
"Činjenica je da sukladno bankovnim propisima banke moraju svaki određeni period vremena revalorizirati nekretnine koje služe kao kolateral i prema tome prilagoditi svoje poslove", kaže Bohaček, ali dodaje da se glavnica ionako svakom otplatom smanjuje pa ne zna kako bi taj model trebao funkcionirati.
Bohaček tvrdi da je HUB u stalnom kontaktu s Lalovčevim ministarstvom. Dodaje da su banke spremne izaći dužnicima u susret, ali uz određene kriterije. "Banke cijelo ovo vrijeme otpisuju i reprogramiraju dugove. Od države se ne traži da posegne u proračun, već da bude porezno priznat rashod, otpis duga građanima", kaže Bohaček.
"Ovo se ne odnosi samo na dužnike u francima. Radi se o socijalno ugroženima. Moramo otvoreno reći da nitko nije ugrožen zbog rasta švicarskog franka, jer su banke podnijele, kao što je HNB rekla, četiri petine tog tereta. Problem je što smo već godinama u krizi te su ljudi ostajali bez posla. I to je razlog zašto su dužnici u ugroženi", tvrdi Bohaček.