Foto: Blic
NEDAVNO silovanje i ubojstvo Tijane Jurić, a potom i trinaestogodišnje Ivane Podraščić, ponovno je aktualiziralo raspravu o primjeni kemijske kastracije za silovatelje u Srbiji.
Mišljenja su podijeljena i u stručnoj javnosti. Jedni tvrde da kemijska kastracija ne rješava problem seksualnog nasilja, jer ono nema izvorište isključivo u seksualnom zadovoljavanju, već i osjećaju dominacije. Drugi se pak pozivaju na zemlje koje su uvele i iskušale prasku uz indikacije da veliki broj kemijski kastriranih silovatelja ne ponavlja kazneno djelo.
''Kemijska kastracija ima svoje pravne, psihološke i medicinske razloge za i protiv. Države koje su ovu sankciju uvele, makar kao i opciju, imaju izvjestan uspjeh, jer se tako djeluje prvo na samog počinitelja da više ne čini tu posebnu vrstu kaznenog djela, a obavlja se i dužnost generalne prevencije. Međutim, sa stanovišta medicine i medicinske etike, izvršenje ove sankcije je sporno jer pretpostavlja da vi silom poduzimate neke radnje protiv tijela neke osobe, a bez njene suglasnosti – pojasnila je razliku u stajalištima Dragana Ćorić, profesorica Pravnog fakulteta u Novom Sadu i građanska aktivistica u udruženju "Roditelj".