Foto: Hina
HNS i IDS usprotivili su se u ponedjeljak u Rijeci predloženom tekstu novoga zakona o regionalnom razvoju, po kojemu bi gradovi i općine u Primorsko-goranskoj (PGŽ) i Istarskoj županiji izgubili status brdsko-planinskih područja, upozorivši da ukidanje potpore na ime tog statusa znači i onemogućavanje razvoja tih lokalnih jedinica.
Pozvao je saborske zastupnike da putem amandmana pokušaju poboljšati tekst predloženog zakona, kako bi ta područja i dalje dobivala potpore.
Mandić: Probleme rješavati u Saboru, ne na trgu
Istaknuo je da neće sudjelovati u prosvjedu građana Gorskog kotara protiv tog zakona, najavljenom za srijedu u Zagrebu.
"Treba biti odgovoran i probleme rješavati kroz institucije, a to znači u Saboru, ne na trgu", kazao je Boras Mandić.
Siniša Žulić, gradonačelnik Buzeta i član Predsjedništva IDS-a, poručio je kako se i IDS snažno zalaže za decentralizaciju, ali, kao i Boras Mandić, smatra da se ona ne može ostvariti temeljem zakona o regionalnom razvoju kakav je predložen.
Upozorio je da se ukidanjem potpore onemogućuje financiranje brojnih programa u brdsko-planinskim područjima, ali i umanjuju šanse za dobivanje novaca iz EU fondova zbog smanjene mogućnosti financijskog udjela jedinice lokalne samouprave.
Goranski HDZ-ovci optužuju Vladu da je dovela Gorski kotar do borbe za opstanak
Predstavnici HDZ-a goranskih gradova i općina na konferenciji za novinstvo u Vrbovskom ocijenili su da je Gorski kotar, nesposobnošću i nebrigom sadašnje vlade doveden u poziciju borbe za opstanak, stoji u priopćenju te političke stranke.
Predsjednik HDZ-a Ravne Gore Ivica Janeš kazao je da "samo destruktivna, slijepa i gluha politika može dovesti do općeg osiromašenja jedan od resursima najbogatijih krajeva Hrvatske". Zbog gubitka statusa potpomognutih područja po Zakonu o brdsko-planinskom području goranski gradovi i općine će izgubiti oko 25 milijuna kuna, ili 20 do 30 posto u svojim proračunima, a za državu je to tek 0,02 posto državnog proračuna, naveo je Janeš, stoji u priopćenju.
Županijska vijećnica HDZ-a Majda Burić istaknula je da se nadležnog ministra Branka Grčića upozoravalo da su kriteriji izračuna indeksa razvijenosti nerealni, ali da on nije uvažio primjedbe.
"Prava politika ravnomjernog razvoja prepoznala bi i uvažila problematiku Gorskog kotara te bi uvidjela da je goranski kraj u startu daleko ispod, a ne visoko razvijen kao što nam se podmeće. Solidarna politika bi uvidjela i uvažila da demografski izumire, da je prosječna plaća 3.300 kuna, prosječna mirovina 2.200 kuna, a s druge strane, 12 metara ogrjevnog drva, koje je ovdje skuplje nego igdje u Hrvatskoj košta 4000 kn a zimske gume 2000", kazala je Burić. HDZ rješenje goranske problematike vidi u donošenju održivih i razvojnih zakona, poput "zakona o Gorskom kotaru", navedeno je.
PGS piše premijeru o problemima Gorskog kotara
Podupirući prosvjed Gorana u Zagrebu, čelnici Primorsko-goranskog saveza poslali su otvoreno pismo predsjedniku Vlade Zoranu Milanoviću, a na znanje i predsjednicima Republike i Sabora, u kojemu od njih, pozivajući se na njihovu savjest, traže da ne dopuste da Gorski kotar postane mrtva zemlja.
Kako je rečeno u ponedjeljak na konferenciji za novinstvo u Rijeci, iz PGS-a poručuju da podupiru prosvjed Gorana u srijedu, 19. studenoga u Zagrebu, kojim se želi upozoriti na posljedice ukidanja Zakona o brdsko-planinskim područjima.
Županijski vijećnik PGS-a Franjo Butorac rekao je kako su se u toj stranci nadali da će Vlada prihvatiti deklaraciju o Gorskom kotaru, ali to se nije dogodilo.
Statističkim podatcima koji pokazuju da je Gorski kotar razvijeniji od prosjeka povjerovat će samo oni koji ne žele vidjeti istinu, istaknuo je.
Butorac je dodao da se tako "lažno povećava BDP po stanovniku te se Gorskom kotaru priskrbljuje statistička razvijenost".
U otvorenom pismu, koje je predstavio Butorac, navodi se da je premijer iznio "surovu opasku" da je riječ o krajevima na tek nešto više od 700 metara nadmorske visine i na kilometar udaljenosti od autoceste, koja "ne govori ništa osim što pokazuje premijerovu bahatost i neosjetljivost za ljude koji žive u Gorskom kotaru".
Istaknuto je da bi Vlada trebala poduprijeti Gorski kotar posebnim olakšicama koje za taj kraj znače sve, a za državni proračun trošak tek veći od jednog promila.
Zar Hrvatska nema potrebu očuvati svoju Švicarsku i donijeti potrebnu zakonsku regulativu da taj lijepi, ali surov i za život nimalo gostoljubiv dio Lijepe naše podupre posebnim olakšicama koje za taj kraj znače sve, a za državni proračun tek trošak veći od promila, ili još manji, stoji, među ostalim, u PGS-ovu pismu poslanom premijeru Zoranu Milanoviću.