U SRIJEDU je na rasporedu konačan obračun Vlade i sindikata javnih službi. Iako se pretpostavljalo kako je prolongiranje potpisa na izmjene Temeljnog kolektivnog ugovora tek formalno, čini se kako Vladin prijedlog ušteda ipak neće potpisati svi sindikati.
"Vratite nam kad prođe kriza"
"Mi se trebamo odreći, a Vlada to nije spremna vratiti kad izađemo iz krize. To stavite u sporazum i mi ćemo to potpisati, dakle dok je kriza nema tih naknada, a kad prođe kriza, onda nam to vratite. Mislim da je moralno i pošteno da to vrate našim ljudima", istaknuo je Ribić.
U slučaju otkazivanja Temeljnog kolektivnog ugovora u rujnu najavljuju i prve štrajkove. Ostatak sindikata svjestan je teške situacije u kojoj se država našla, kaže Ivica Babić ispred sindikata liječnika.
"Mi smo spremni, ako to pomaže proračunu i državi, odreći se privremeno dok traje kriza, svih tih prava i tražimo uvođenje reda u sustavu kada je pitanje naknada za prijevoz2, naglasio je Babić.
Varanja u sustavu prijevoza državu godišnje koštaju 250 milijuna kuna
Sinidikati su svjesni malverzacija u sustavu prijevoza zbog kojih se, procjenjuje se, državu godišnje varalo za 250 milijuna kuna. Reda treba biti, a istovremeno trebamo sačuvati plaće i kolektivne ugovore, jasna je i Spomenka Avberšek iz sinidikata zdravstva kojoj su mnogi predbacivali da se kao SDP-ov sindikalac brzo prilagodila Vladinim zahtjevima.
"Ne mogu se boriti protiv laži i neistina. Ma ja ću vam reći, imam ja stranku, a to je stranka sindikata", rekla je Avberšek.