"Deset vojnih zapovijedi": Na misu ili na disciplinski!

SINDIKAT državnih i lokalnih službenika i namještenika Republike Hrvatske (SDLSN) izvijestio je kako je povodom obilježavanja Dana oružanih snaga i Dana hrvatske kopnene vojske dio djelatnih vojnih osoba, službenika i namještenika dobio zapovijed kako moraju prisustvovati misi zadušnici za sve poginule hrvatske branitelje. Oni koji su se na zapovijed oglušili, sad moraju podnijeti pisano izvješće o razlozima nepoštivanja zapovijedi!

"Dan oružanih snaga Republike Hrvatske i Dan hrvatske kopnene vojske obilježile su brojne aktivnosti i manifestacije, koje su uključivale angažman djelatnih vojnih osoba, kao i državnih službenika i namještenika u Ministarstvu obrane. Tako je bilo i na Hrvatskom vojnom učilištu Petar Zrinski, na kojem je povodom obilježavanja Dana Oružanih snaga i Hrvatske kopnene vojske brigadni general dr. sc. Slaven Zdilar izdao i odgovarajuću zapovijed kojom je naložio tko, kako i kada sudjeluje u obilježavanju ovog blagdana. Među ostalim, zapovjedio je i tko od djelatnih vojnih osoba i službenika i namještenika treba sudjelovati na misi zadušnici za sve poginule hrvatske branitelje u crkvi Sv. Mati slobode na Jarunu i svečanoj akademiji u KD Vatroslav Lisinski, a zapovijed je obuhvatila i detalje poput obveze nošenja svečane odore za više časnike, službene ljetne odore za sve ostale i civilne odjeće primjerene svečanosti za državne službenike i namještenike. Brigadni general tom je prigodom u zapovijedi utvrdio i odgovornost čelnika ustrojstvenih jedinica HVU za sudjelovanje 198 djelatnih vojnih osoba i državnih službenika i namještenika na misi zadušnici i svečanoj akademiji u Lisinskom", izvijestili su iz SDLSN.

"Sama zapovijed i način obilježavanja Dana OSRH i HKoV nisu sporni u tradicijski kršćanskoj i katoličkoj državi poput Hrvatske, u kojoj se u prigodi blagdana tijekom kojih se prisjećamo žrtve hrvatskih branitelja Domovinskog rata redovito organiziraju mise zadušnice, da zapovijed sudjelovanje na misi nije utvrdila kao obvezu, koja implicira i možebitnu disciplinsku odgovornost u slučaju njezina nepoštivanja. A da je tako, potvrđuje i činjenica da se od službenika i namještenika koji nisu evidentirani kao sudionici mise zadušnice i svečane akademije danas traži pisano izvješće o razlozima nepoštivanja zapovijedi, zbog čega su se i obratili Sindikatu. U Republici Hrvatskoj je, naime, Ustavom zajamčena sloboda sloboda vjeroispovijedi i slobodno javno očitovanje vjere ili drugog uvjerenja, a sve su vjerske zajednice jednake pred zakonom i odvojene od države", dodaje se u izvješću sindikata.

"Radi se o svojevrsnom povijesnom paradoksu koji se očituje u činjenici da su građani nekad bili pod udarom vlasti jer ispovijedaju svoju vjeru odlaskom na misu, a danas zato jer u njoj ne sudjeluju"

"Ove osobne slobode i prava ne bi bile ničim povrijeđene da je zapovijedi utvrđeno kako djelatne vojne osobe i državni službenici i namještenici koji to žele, mogu sudjelovati na misi zadušnici za poginule hrvatske branitelje, no njome se sigurno ne može narediti zaposlenima u sustavu obrane da na vjerskom obredu sudjeluju pod prijetnjom disciplinske odgovornosti. Radi se o svojevrsnom povijesnom paradoksu koji se očituje u činjenici da su građani nekad bili pod udarom vlasti jer ispovijedaju svoju vjeru odlaskom na misu, a danas zato jer u njoj ne sudjeluju. Još veći paradoks nalazi se u činjenici da je vrhovni zapovjednik Oružanih snaga RH i Predsjednik Republike osoba koja se javno deklarira kao agnostik. No, Sindikat u svemu tome brine mogućnost da u Republici Hrvatskoj u 21. stoljeću zaposlenik državnog tijela može biti pozvan na odgovornost zbog vlastite (ne)vjeroispovijedi i od odgovornih traži da spriječe takvo postupanje, jer ono nije u interesu ni države, ni građana, ni Crkve", poručili su iz SDLSN-a.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.