TEMPERATURE tijekom ljeta dosežu vrhunac pa stručnjaci apeliraju na roditelje novorođenčadi da budu na oprezu. Naime, normalno je osvježiti se i napiti vode kako organizam ne bi dehidrirao, ali bebama to može naškoditi.
Čak i male količine vode mogu za njih biti fatalne. Samo gutljaj vode kod beba mlađih od šest mjeseci može biti previše za njihove bubrege. To može dovesti do hiponatremije, odnosno brzog pada razine natrija u tijelu.
"Bubrezi su nezreli kod beba mlađih od šest mjeseci i voda može uzrokovati trovanje jer njena konzumacija dovodi do neravnoteže elektrolita. Komplikacije uslijed hiponatremije su oticanje mozga, napadaji, a u ekstremnim slučajevima i smrt", tvrdi farmaceut Abbas Kanani za Yahoo UK.
Preporuka stručnjaka za bebe do navršenih šest mjeseci je konzumacija isključivo majčinog mlijeka ili formule.
"Kao i odrasli, bebe i mala djeca trebaju puno tekućine da izbjegnu dehidraciju. Ako dojite bebu, ne treba vodu, a kad je žedna, možda će više dojiti. Bebe mlađe od šest mjeseci ne izlažite direktnom suncu", upozorio je pedijatar dr. Max Davie.
Kad beba navrši šest mjeseci, možete joj ponuditi koji gutljaj vode, ali to nije nužno. Naime, dijetetičarka Katie Zeratsky iz Klinike Mayo za BuzzFeed pojašnjava da "bebe sve potrebne nutrijente dobivaju kroz majčino mlijeko ili formulu, čak i kad je vruće".