SVAKO dijete ponekad je tjeskobno. Ali kada se to dogodi, postoji uobičajena fraza od dvije riječi koju nikada ne smijete izgovoriti: smiri se. To kaže Rachel Romer, suosnivačica Guilda, tvrtke za pomoć u obrazovanju i majka dvoje djece.
"Smirenost se najbolje uči kroz demonstraciju, što osobito vrijedi kada su djeca u pitanju. Reći djetetu smiri se kada je ono zabrinuto je najgora stvar koju možete učiniti", rekla je nedavno u podcastu Opportunity Divide.
Psiholozi Brene Brown i Wharton Adam su se s njom složili. Riječi smiri se ne potvrđuje djetetove emocije niti mu pomažu da razumije svoje osjećaje, a mogu čak i djelovati kao omalovažavanje.
"Alison Wood Brooks je 2014. objavila rad u kojem je otkrila da će 80 posto ljudi zabrinutoj djeci i odraslima reći smiri se. To je kontraproduktivno jer znamo da je anksioznost intenzivna emocija koja ne nestaje tek tako", pojasnio je Grant.
Trojac je preporučio dvije vježbe koje će pomoći djeci da bolje upravljaju svojim emocijama. Prva uključuje zajedničku vježbu disanja, koja omogućuje da se dijete opusti. Druga je da preoblikujete tjeskobu.
"Wood Brooks je otkrila da bi, umjesto smirivanja, bilo bolje opisati tjeskobu kao uzbuđenje i reći da je emocija koju proživljavamo neizvjesna te da je moguće da se dogodi nešto loše, ali moguće je i da se dogodi nešto dobro", objasnio je Grant.
Roditelji mogu sličnu vježbu raditi sa svojom djecom i kroz razgovor zamijeniti frazu smiri se u "znam da si uzbuđen, ali…"
"Ovo su dva načina da pomognete djeci da budu sretnija i pomognete im da umire intenzivne emocije", zaključio je Grant.