Maleni velikog srca - Danas je dan palčića!

Foto: 123rf
 
NAZIVAJU ih palčicama i palčićima. One i oni su mali, ali su dovoljno veliki i hrabri da se izbore za svoje mjesto pod suncem.
 
Roditeljima koji su prijevremeno rodili dijete ili osobama koje su se posvetile takvim obiteljima, vrlo dobro je poznat osjećaj bespomoćnosti. Čak i ako Hrvatska i većina europskih zemalja pružaju visoko kvalitetnu neonatalnu skrb, posebne potrebe nedonoščadi često se zanemaruju. Također , tu je nedostatak javnog informiranja i obrazovanja na ovu temu:  Još i danas mnoge trudnice nisu svjesne potencijalnih čimbenika rizika i kako spriječiti prijevremeni porod. Zabrinuti roditelji trebaju bolje upute kako skrbiti za svoje prijevremeno rođeno dijete tijekom boravka u bolnici, i nakon izlaska iz nje, kao i kako i gdje dobiti pomoć i podršku.
 
Palčići su prijevremena rođene bebe koje trebaju posebnu skrb, prisutnost majke, a dojenje je od presudne važnosti na putu ka njihovom oporavku. Mnogi su shrvani sa teškoćama u Palčića poput cerebralne paralize, paraplegije, lošeg vida, teškoćama u govoru, nerazvijenosti organa i mnogih drugih teškoća, ali važno je naglasiti da se mnoga djeca na kraju oporave bez posljedica.
 
Prijevremeno rođena djeca odnosno nedonoščad u pravilu su veliki borci. Ranije rođenje u pravilu nosi i nisku porođajnu težinu te  krvarenje u mozgu, a upravo zbog toga najvažnije je od prvih dana početi intenzivno vježbanje bebice.
 
Cilj obilježavanja Međunarodnog dana svjesnosti o prijevremenom rođenju usmjeravanje je pažnje na globalni problem prijevremenog rođenja, tj. rođenja djeteta prije 37. tjedna trudnoće koji je vodeći uzrok smrti novorođenčadi u razvijenim i nerazvijenim zemljama te drugi po redu, odmah poslije upale pluća, uzrok smrti djece do pete godine starosti.
 
U Hrvatskoj se na godinu rodi oko 2200 nedonoščadi, od kojih je onih male porođajne težine do 1000 grama oko 220.
 
 
Smatra se da se 75% smrti nedonoščadi može prevenirati čak i bez intenzivne njege: edukacijom žena,   primjenom kortikosteroida za induciranje sazrijevanja pluća, poticanjem i provođenjem tzv. „klokanske njege“ (izrazito važan kontakt koža na kožu koji može uvelike doprinijeti napredovanju prerano rođene djece).
 
Rodi li se dijete prerano, njegove šanse za preživljavanjem ovise o napredovanju same trudnoće. Šansa za preživljavanjem nedonoščeta iznad 24. tjedna trudnoće se penju već na 67% i rastu sa svakim tjednom više provedenim u majčinom trbuhu.
 
Šanse za preživljavanjem nedonošenog djeteta:
 
23. tjedan - 53%
24. tjedan - 67%
25. tjedan - 82%
26. tjedan - 85%
27. tjedan - 95%
28. tjedan - 96%
29. tjedan - 96%
30. tjedan - 97%
31. tjedan - 97%
32. tjedan - 98%
 
Roditeljima palčića nije lako, već od spoznaje da je njihova beba palčić, pa do brojnih problema, ali i strahova s kojima se susreću. No, uz puno vjere, vježbanja i dobre energije, palčići vrlo brzo stasaju i nadoknađuju sve, te "hvataju" korak sa svojim vršnjacima.
 

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.