Liječnici: Porast dječjih karcinoma i autizma povezan je s toksičnim kemikalijama

Foto: Shutterstock

Stručnjaci iz SAD-a i Europe upozorili su na opasnosti sintetičkih kemikalija i mikroplastike koje se povezuju s naglim porastom dječjih karcinoma i slučajeva autizma. Upozorenje dolazi od skupine znanstvenika i liječnika iz 17 uglednih institucija koji su pozvali na globalno uvođenje strožih zakona za regulaciju više od 350.000 sintetičkih kemikalija koje se nalaze u svakodnevnim proizvodima poput odjeće, kozmetike i ambalaže za hranu.

Od 1950. godine, proizvodnja sintetičkih kemikalija povećala se čak 50 puta, a očekuje se da će se do 2050. utrostručiti. Istovremeno, stopa dječjih karcinoma porasla je za 35% u posljednjih 50 godina, dok su stope karcinoma kod starijih osoba u padu. Broj dijagnoza autizma također se utrostručio u proteklom desetljeću.

Stručnjaci ističu kako toksične kemikalije, poput BPA i PFAS-a (tzv. "zauvijek kemikalije"), ugrožavaju zdravlje djece uzrokujući poremećaje poput astme, pretilosti i reproduktivnih problema. Ove kemikalije pronađene su u gotovo svim ljudskim organima, uključujući mozak, gdje izazivaju upale i hormonalne disbalanse.

Kemikalije prijete i budućim generacijama

PFAS su mikroskopske tvari koje se koriste za izradu vodootpornih i neljepljivih premaza, poput tava i odjeće. Znanstvenici su dokazali da ove kemikalije prelaze placentu tijekom trudnoće i ulaze u majčino mlijeko, čime dodatno izlažu djecu opasnosti. Studije su pokazale da izloženost majki arsenu povećava rizik od dječjih karcinoma za 38%, dok izloženost PFAS-u tijekom trudnoće povećava rizik od leukemije.

Za razliku od SAD-a, Europa ima strože zakone o kemikalijama poput ftalata koji se koriste u kozmetici i ambalaži za hranu. Dok je u SAD-u još uvijek dopušteno devet ftalata u kozmetici, u Europi je to ograničeno na jedan. Također, Europa regulira razine olova u dječjoj hrani, dok FDA nema obvezujuće limite za teške metale.

Dr. Philip Landrigan, epidemiolog i vodeći autor studije, istaknuo je: "Zagađenje sintetičkim kemikalijama i plastikom jedan je od najvećih globalnih izazova našeg vremena. Nastavak nekontrolirane proizvodnje ugrožava našu djecu i buduće generacije."

Roditelji mogu smanjiti izloženost djece ovim kemikalijama biranjem proizvoda bez neljepljivih premaza, izbjegavanjem plastične ambalaže te pažljivim odabirom kozmetike i hrane. Stručnjaci naglašavaju važnost podizanja svijesti i pritiska na proizvođače kako bi se stvorilo sigurnije okruženje za buduće generacije.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.