Glavni razlog propadanja veza leži u nesvjesnim uvjerenjima o ljubavi i vezama koja oblikuju način na koji ih doživljavamo, tvrde istraživači, psiholozi i bračni par Karin i Robert J. Sternberg.
"Ta uvjerenja, nazvana 'ljubavna priča', formiraju se kroz obiteljska iskustva, društvene interakcije, medije i prošle odnose. Često ih ne preispitujemo pa ih smatramo apsolutnom istinom, iako mogu biti iskrivljena ili ograničavajuća", istaknuli su za Psychology Today.
Dodaju da, ako osoba ima disfunkcionalna uvjerenja o ljubavi, može nesvjesno birati partnere koji potvrđuju njezina očekivanja ili pogrešno tumačiti situacije u vezi. Na primjer, ako vjeruje da će je partner uvijek razočarati, mogla bi automatski pretpostaviti najgore kada partner zaboravi učiniti nešto važno, umjesto da prvo provjeri okolnosti.
"Ovakav način razmišljanja može dovesti do ponavljanja istih obrazaca problema u više veza. Kad su ta uvjerenja negativna, stvaraju 'ljubavnu zamku' – stanje u kojem osoba nesvjesno sabotira svoje odnose ili se uporno vraća partnerima koji nisu dobri za nju. Ove zamke mogu poticati nesretne veze i osjećaj da su problemi neizbježni, iako su zapravo posljedica uvjerenja koja oblikuju način na koji osoba vidi i doživljava vezu", navode Karin i Robert.
Kako bi prekinula ovaj krug, osoba mora prepoznati vlastite obrasce razmišljanja i preispitati koliko su ta uvjerenja utemeljena u stvarnosti, ističu.
"Promjena nije brza ni laka, ali svjesnim radom na sebi, postavljanjem malih ciljeva i promjenom perspektive, moguće je stvoriti zdravije i ispunjenije odnose", zaključili su Karin i Robert Sternberg.