UZ SAMOBOR najviše vežemo samoborske kremšnite, no jeste li znali da postoji još jedno jelo karakteristično za ovaj grad? Riječ je, naime, o samoborskoj češnofki, gastro proizvodu koji je od nedavno zaštićen i na razini Europske unije oznakom zemljopisnog podrijetla.
Samoborska češnofka tradicijski je proizvod samoborskog kraja i jedan od njegovih najboljih gastro brendova, a proizvodi se od posebnih kategorija svinjskog mesa uz dodatak govedine ili junetine i začina. Posebnost joj daje uvarak od češnjaka ukuhanog u vinu, kao i dimljenje na bukovim drvima.
Kobasica koja se radi i do 48 sati
Izdvaja se i tradicionalnim načinom povezivanja. Naime, češnofke se "špajlaju", odnosno ručno povezuju u par malim drvenim štapićem. Iako je receptura poznata, priprema samoborske češnofke iziskuje iskustvo i nešto strpljenja, jer njena izrada, zbog specifičnosti pripreme nadjeva i dimljenja te vezanja, traje i do 48 sati.
Oznakom zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije kao prvi polutrajni proizvod iz Hrvatske, češnofka je zaštićena u studenom 2022. godine, a od prošle godine njoj je posvećena i manifestacija – Dani samoborske češnofke.
Degustiranje češnofki i greblice, radionica spravljanja kotlovine
Ove se godine ponovno održava, i to u subotu 16. studenoga, a uz češnofke, posjetitelji će moći kušati i neke druge tradicionalne gastro proizvode sa samoborskog područja, među kojima se posebno ističe "tenki kolač" Rudarska greblica, također zaštićena na razini EU (recept imamo ovdje).
A za ljubitelje samoborskih mesnih delicija, uz mogućnosti degustiranja samoborske češnofke, održat će se i radionica spravljanja samoborske kotlovine. Sve se održava u Samoboru, na Trgu Matice hrvatske.