PROKULICE su još poznate i kao kelj pupčar, a prepoznatljive su kao male, zelene okruglice - poput minijaturnih kupusa. Pripadaju kupusnjačama, a rastu kao pupoljci duž stabljike biljke. Bogate su vitaminima, antioksidansima i vlaknima pa su time jako dobre za zdravlje. Ipak, uvriježen je stav da ne slove kao omiljeno povrće - nemaju specifičan okus, osim lagane gorčine. No ovo povrće se može itekako dobro pripremiti, a kako im je sada sezona - nastojimo ih jesti što više.
Kako ih je najbolje pripremiti
Ako niste previše upoznati s ovim povrćem, evo kako se s njima radi - dobro ih operite, ogulite listiće koji su posmeđili ili su prljavi te lagano isijecite tvrdo dno, no ne prejako kako listići ne bi otpali (dno drži listiće na okupu). Prokulice se mogu jesti pečene - prelijte ih maslinovim uljem, začinite solju i paprom, možete dodati i malo češnjaka, pa ih pecite u pećnicu dvadesetak minuta.
Možete ih i kuhati na pari, a na ovaj će način zadržati hranjive tvari i boju. Ako ih pržite, radite to na maslacu, a možete dodati i češnjak i orahe. Za dodavanje u juhe i variva, dodajte ih tek pred kraj kuhanja kako se ne bi prekuhale. Kada su gotove, možete im dodati malo limunovog soka ili balzamičnog octa koji će smanjiti njihovu gorčinu i obogatiti okus.
Evo i nama omiljenih recepata, kako najčešće spremamo superzdrave prokulice.
1. Pečene prokulice s češnjakom
Uz malo maslinovog ulja, češnjaka, aceta balsamica i začina, prokulice će vas oduševiti. Na ovaj su način brzo gotove, a postaju idealan prilog uz meso ili ribu. Evo recepta.
2. Zapečene prokulice
Ako niste ljubitelj prokulica, ovo je najlakši način da vam se svide i da ih zavolite. U kombinaciji s maslinovim uljem, slaninom i sirom, čine bogat prilog, ali i samostalno jelo koje će nestati s tanjura u trenu. Isprobajte ovaj recept.