POST se ne preporučuje svima, a oni koji se odluče za njega moraju paziti na dovoljan unos tekućine i raznovrstan unos nutrijenata. Mnogo je različitih načina posta, a najčešći su oni koji traju od 24 do 72 sata.
Ovo su samo neke od dobrobiti povremenog i kontroliranog gladovanja.
1. Poboljšava regulaciju razine šećera u krvi
Manja studija provedena na oboljelima od dijabetesa tipa 2 pokazala je da kratkotrajni naizmjenični post znatno snižava razinu šećera u krvi. Drugo je istraživanje pokazalo da post svaki drugi dan smanjuje inzulinsku rezistenciju.
2. Ublažava upale
Upala je uključena u razvoj različitih kroničnih bolesti, poput srčanih bolesti ili reumatoidnog artritisa. Neke su studije pokazale da post može ublažiti upalu, primjerice istraživanje na 50 zdravih odraslih osoba pokazalo je da naizmjenično gladovanje mjesec dana značajno smanjuje vrijednosti upalnih markera.
3. Poboljšava zdravlje srca
Studija na 110 pretilih osoba pokazala je da trotjedni post pod liječničkim nadzorom značajno snižava krvni tlak, kao i razinu triglicerida, LDL kolesterola i ukupnog kolesterola. Druga je pak studija pokazala povezanost posta i smanjenja rizika od koronarne srčane bolesti.
4. Pomaže u mršavljenju
Kratkotrajno gladovanje može potaknuti metabolizam; naizmjenično gladovanje tijekom tri do 12 tjedana bilo je učinkovito u poticanju gubljenja težine - ukupna težina i količina masti kod sudionika istraživanja smanjila se od osam do 16 posto.
5. Odgađa starenje
Nekoliko studija na životinjama dalo je obećavajuće rezultate u proučavanju utjecaja gladovanja na moguće produljenje životnog vijeka. U jednoj su studiji štakori koji su gladovali svaki drugi dan usporili starenje i živjeli 83 posto dulje od štakora koji nisu postili