JEDNA od pet osoba pati od žgaravice ili želučanog refluksa. Često stanje može biti neugodno, ali postoje načini da se spriječi. Žgaravica je neugodan osjećaj pečenja u sredini prsa, koji može trajati od par minuta do nekoliko sati. Može se javiti u bilo koje doba dana, čak i probuditi nas noću.
Što je žgaravica?
Žgaravica stvara osjećaj pečenja u prsima, što uzrokuje želučana kiselina koja putuje prema grlu. Naziva se i refluks kiseline, a ako se stalno ponavlja, onda se govori o gastroezofagealnoj refluksnoj bolesti.
Kada gutamo, mišići u dnu jednjaka se opuštaju kako bi omogućili da hrana i tekućina dođu do želuca. Nakon toga se ponovno zatežu, a ako se abnormalno opuste ili oslabe, želučana kiselina može se vraćati prema grlu, uzrokujući žgaravicu.
Simptomi žgaravice su osjećaj žarenja u sredini prsa, neugodan okus u ustima, ponavljajuće štucanje, neugodan zadah te nadutost ili mučnina. Simptomi se mogu pogoršati nakon jela, kada ležimo ili se saginjemo.
Što uzrokuje žgaravicu?
Neki ljudi redovito pate od žgaravice, kod drugih se javlja povremeno. Često i ne postoji razlog zbog kojeg se javlja. Međutim, poznato je da je najčešće uzrokuju određena hrana i piće, kao što su kava, rajčica, alkohol, čokolada, masna i začinjena hrana, prekomjerna tjelesna težina, pušenje, trudnoća, stres i tjeskoba, ali i neki lijekovi poput ibuprofena te hijatalna hernija.
Postoji nekoliko načina za smanjenje pojave žgaravice i refluksa kiseline. To uključuje:
- jedenje manjih i češćih obroka
- spavanje s glavom i prsima na povišenom
- gubitak težine, ako je ona prekomjerna
- opuštanje tijela
- izbjegavanje konzumacije hrane i pića koji izazivaju simptome
- izbjegavanje pijenja alkohola i pušenja
- nošenje udobne odjeće
- uspravno sjedenje
- izbjegavanje konzumacije hrane tri do četiri sata prije spavanja.
Ako je žgaravica problem koji vas često muči, potrebno je obratiti se liječniku za savjet.