Redovita tjelovježba poznata je kao jedan od najučinkovitijih načina za očuvanje zdravlja srca. No, prema novom istraživanju objavljenom u travnju 2025., nije važno samo koliko i kako vježbate – već i kada.
Prema podacima Američke udruge za srce, gotovo 130 milijuna odraslih ima neki oblik kardiovaskularne bolesti. Iako su se stope srčanih udara smanjile u proteklih 60 godina, broj smrtnih slučajeva zbog zatajenja srca porastao je za 146%, a zbog visokog tlaka za 106%. Sve više stručnjaka stoga naglašava važnost prevencije kroz promjene životnog stila.
Novo istraživanje, objavljeno u uglednom časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise, fokusiralo se na utjecaj cirkadijalnog ritma - odnosno unutarnjeg biološkog sata - na zdravlje srca i pluća. Znanstvenici su željeli otkriti može li „ritmična“ rutina vježbanja, usklađena s prirodnim ciklusima buđenja i odmora, donijeti dodatne zdravstvene prednosti.
U istraživanju je sudjelovalo 799 osoba prosječne dobi od 76 godina. Sudionici su nosili akcelerometre - uređaje koji prate pokrete - tijekom sedam dana, a potom su prošli testove opterećenja srca i pluća te analizu potrošnje energije pri hodanju.
Rezultati su pokazali da su najveću korist imale osobe koje su vježbale ranije u danu, i to u isto vrijeme svaki dan. Nije bila presudna vrsta ni trajanje aktivnosti već upravo dosljednost i jutarnji termin.
„Naše aktivnosti koje ponavljamo svaki dan u isto vrijeme mogu pomoći tijelu da ostane u ravnoteži sa svojim prirodnim ritmom“, pojasnila je voditeljica istraživanja, dr. Karyn Esser za Medical News Today.
Drugim riječima, kad vježbamo redovito i u skladu s unutarnjim satom, lakše održavamo zdravlje srca i pluća.
Ovi rezultati nadovezuju se na ranija istraživanja. Tako je studija objavljena 2023. u časopisu Obesity pokazala da osobe koje vježbaju između 7 i 9 sati ujutro imaju niži indeks tjelesne mase (BMI). Drugo istraživanje, objavljeno u časopisu Vascular Health and Risk Management, otkrilo je da jutarnji trening u 7 sati može povoljno utjecati na krvni tlak.
Zajednički zaključak: jutro je optimalno vrijeme za tjelovježbu, posebno ako je cilj očuvanje kardiovaskularnog zdravlja.
Američka udruga za srce poručuje da je najvažnije pronaći rutinu koja vam odgovara i koju ćete moći dosljedno provoditi. Ne postoji univerzalna formula, ali ako imate mogućnost - jutarnja tjelovježba mogla bi biti najbolji izbor.
I Mayo klinika potvrđuje da je 30 minuta umjerene aktivnosti dnevno optimalan cilj za većinu ljudi. Hodanje, bicikliranje, lagano trčanje ili joga - sve su to primjeri aktivnosti koje mogu pomoći vašem srcu, bez obzira na dob ili razinu kondicije.
Iako svaka fizička aktivnost pozitivno utječe na zdravlje, vrijeme kada vježbamo može dodatno pojačati te učinke. Jutarnji treninzi, posebice ako ih provodimo redovito i u istom dijelu dana, mogu biti snažan saveznik u prevenciji bolesti srca.