Milijuni odraslih uzimaju lijekove za krvni tlak, ali nova studija objavljena u časopisu Američkog medicinskog udruženja sugerira da bi smanjenje unosa samo jedne žličice soli svaki dan moglo imati isti učinak.
Istraživači s Medicinskog centra Sveučilišta Vanderbilt, Northwestern Medicinea i Sveučilišta Alabama u Birminghamu proučavali su 213 osoba u dobi od 50 do 75 godina. Sudionici su ocjenjivani dok su jeli normalnu hranu, a potom su slijedili dijetu s niskim unosom soli jedan tjedan i dijetu s visokim unosom soli još jedan tjedan.
"U usporedbi s uobičajenom prehranom, dijeta s niskim unosom natrija snizila je sistolički krvni tlak za 6 mm Hg, što je učinak usporediv s učinkom uobičajeno korištenih lijekova za visoki krvni tlak", rekao je profesor medicine Deepak Gupta za Fox News Digital.
Sudionici studije smanjili su unos soli za žličicu dnevno, što je otprilike 2300 miligrama natrija.
"Prije nismo znali mogu li ljudi koji uzimaju lijekove za krvni tlak još više sniziti krvni tlak smanjenjem unosa natrija. Ovo naglašava važnost smanjenja unosa soli hranom kako bi se pomoglo u kontroli krvnog tlaka čak i među osobama koje uzimaju lijekove za hipertenziju", dodao je profesor.
Dnevni unos natrija ne bi trebao prelaziti 1500 miligrama
Rezultati su predstavljeni na znanstvenoj sjednici Američkog udruženja za srce 2023. u Philadelphiji. Američka udruga za srce (AHA) preporučuje da odrasli ne unose više od 1500 miligrama natrija dnevno.
Hipertenzija je vodeći čimbenik rizika za smrt u cijelom svijetu jer pogađa više od milijardu ljudi, prema podacima Svjetske federacije za srce.
"Visoki krvni tlak može dovesti do zatajenja srca, srčanog i moždanog udara jer dodatno opterećuje arterije. Utječe na sposobnost srca da učinkovito radi i pumpa krv. Poznat je i kao tihi ubojica", poručila je dr. Norrina Allen s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Northwestern Feinberg.