Slavni sportaši je obožavaju: Jeste li probali Keto dijetu?

Foto: 123rf/Pinterest

KETO ili Ketogena, kako je već nazvali, dijeta je o kojoj se ovog ljeta puno priča, posebno kada su u javnost iscurila sva velika sportska imena koji se hrane prema njenim principima. Od LeBron Jamesa preko brojnih olimpijaca do Neymara - svi oni preferiraju prehranu bogatu dobrim mastima, a s jako malo ugljikohidrata koja im prije svega omogućuje puno proteina i energije za treninge. Zapravo, Ketogena dijeta je poseban način ishrane koji se temelji na stanju ketoze, u koji organizam stupa nakon određenog vremena od početka primjenjivanja ovakvog tipa prehrane. Kada jednom tijelo uđe u stanje ketoze,  umjesto šećera primarni izvor energije postaju masti. To je princip na kojem se temelji ova prehrana.

U dnevnom planu prehrane to znači da ćete birati onakve menije i namirnice koji će od ukupnog broja unesenih kalorija 70-75 posto otpadati na masti, 20-25 posto na proteine te tek oko 5 posto na ugljikohidrate.



Drugim riječima, zbog ove bi se dijete trebali pozdraviti sa svom onom finom hranom u obliku krumpira, graha, čak i mlijeka - kako bi vaš organizam dobio samo veliku količinu dobrih masti te da te iste masti postanu glavni pokretač vašeg organizma.

Ako vas je zaintrigirala ova sportska dijeta znajte da kada jednom startate s ovakvim načinom prehrane vaše će tijelo jasno pokazati sve faze kroz koje će prolaziti. I to gotovo odmah.

Prva faza nastupa oko 48 sati nakon početka ovakve prehrane lišene ugljikohidrata. Već tada organizam počinje koristiti ketone kao medij kojim će efikasnije iskoristiti energiju uskladištenu u masnim stanicama. Tako skroz "izbacuju" glukozu koja je inače glavna pokretačka snaga koju organizam dobiva iz ugljikohidrata i naravno šećera.



Već nakon toga tijelo počinje prilično brzo gubiti na težini - to i jest poanta ove dijete, ali baš zato što je ona lišena praktički svega osim proteina i masti, ne preporuča se biti dugo na njoj.

Stručnjaci dijetetičari Keto dijetu smatraju odličnom upravo za sportaše kojima naravno ne treba gubitak kilograma, ali im povremeno možda treba brzinski maknuti masne naslag(ic)e, a da se mišići pritom ne smanjuju s obzirom da većina hrane koja se konzumira za vrijeme ketoze, sadrži i relativno velike količine proteina.

Keto dijeta stoga ne treba i ne bi smjela trajati dugo - čisto da se dovedete u redu, i to ne do onih željenih kilograma koje želite izgubiti već nešto manje od toga. Da vam se organizam potom bolje prilagodi i na gubitak kilograma i na zdraviju prehranu s obzirom da nakon faze čiste Keto dijete trebate polako početi opet uvoditi ugljikohidrate. Ali po malo.

Do tada neka vam se prehrana bazira na jajima, sirevima, mesu i ribi s dovoljnom količinom povrća koje u sebi nema ugljikohidrate već dovoljnu količinu potrebnih vlakana kao što je zelena salata, kupus, krastavci.




 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.