ODLAZAK u teretanu svakog dana u isto vrijeme mogao bi vam pomoći stvoriti naviku s kojom ćete unaprijediti svoje zdravlje, istaknuli su znanstvenici.
U studiji je sudjelovalo 375 odraslih osoba koje su vježbale u prosjeku 4,8 dana u tjednu u trajanju od 350 minuta ukupno. To je uspoređeno s 4,4 dana i 285 minuta onih vježbača koji su vremenski bili nedosljedni.
Znanstvenici vjeruju da vježbanje u točno određeno vrijeme pomaže jer na taj način postaje navika koju ljudi automatski odrađuju.
"Ako vježbate svaki dan u isto vrijeme, možete uspostaviti naviku. Npr. ako osoba stalno odlazi u teretanu nakon što napusti ured, kraj bi radnog vremena mogla početi povezivati s vježbanjem. Jednom kad nešto postane navika, trud i motivacija više nisu toliko ključni za vježbanje", poručili su istraživači.
Dosadašnje studije koje su se bavile važnošću mjerenja vremena kada je riječ o vježbanju donijele su mješovite rezultate.
"Potrebna su dva i pol sata tjedno umjerene do jake tjelesne aktivnosti kako biste poboljšali zdravlje. Najmanje 250 minuta tjedno potrebno je kako biste dugoročno održali svoju tjelesnu težinu", rekli su stručnjaci iz The Miriam Hospital.
Gotovo polovica vježbača koji su bili dosljedni i vježbali rano ujutro oko 357,5 minuta su tjedno provodili u teretani. Oni koji su vježbali u kasnim jutarnjim satima imali su 319 minuta. 330 minuta su imali popodnevni vježbači i 355 oni koji su vježbali navečer.
"Naši nalazi zahtijevaju buduća istraživanja kako bi se utvrdilo može li doba dana kada se obavlja fizička aktivnost pomoći pojedincima da postignu i održe razinu svoje tjelesne aktivnosti", rekla je autorica istraživanja, dr. Dale Bond.
"Također će biti važno utvrditi postoji li određeno doba dana koje je povoljnije za pojedince koji tek počinju vježbati, a žele stvoriti naviku", dodao je dr. Leah Schumacher.