Foto: Pinterest
IAKO i muškarci definitivno imaju svoje fetiše teško da bismo mogli reći da velika ljubav prema sportskim automobilima i skupim satovima može biti nešto što će vam kronično uništavati zdravlje. Naravno, ako spomenemo pivo i brutalno zgodne žene - to bi već imali argumente za plašenje, ali žene - žene bi već mogle biti na malo većem oprezu. Zbog ljubavi prema ove tri stvari - velikim torbama, štiklama i mobitelima.
Girja na ramenu
Ma da ste redovne u teretani, da redovno radite na snazi svoga tijela i ravnoj kralježnici, velika torba na ramenu ostat će vaš tihi ubojica zbog kojeg će puno toga pasti u vodu samo zato što ne možete odoljeti da ne u trpate u svoju torbu još i još stvari. Ah te žene - a kako drugačije? Ruksakom koji će vašu kralježnicu držati koliko toliko ravnom.
No nije čak ni kralježnica jedina koja trpi, iako od kralježnice polazi sve - pa čak i vaša loša probava.
Problem je u živcima vratne kralježnice, ruku, vrata i ramena te mekanom tkivu koje se oštećuje, što skupa može voditi problemima s iskakanjem ramena, problemima s ramenim ligamentima, herniji diska i osjetljivijim živcima.
Uz to, nije problem samo nošenje torbe. Do ozljede može lako doći i prilikom stavljanja torbe na rame, jer ako je vaša torba onako tipično ženski puna i teška, možemo vas dame pitati samo jedno - biste li i utege nosili tako nonšalatno na svojim rukama i onako tipično zamahivali njima da si ih namjestite na rame? Vjerojatno ne - iako je čak i uteg često puno lakši od torbe.
Kako si onda pomoći? Ortopedi će vam odmah reći - ne kupujte velike torbe, ne punite ih do kraja, a ako baš morate nositi teže terete onda radije birajte ruksak. Na tržištu ima puno ženstvenih ruksaka pa ako je baš tako nužno, u njega pospremite malu torbicu koju ćete nositi za šminku, s tek nešto neophodnih stvari.
Ili ako baš ne možete živjeti bez ženske torbetine, onda redovno mijenjajte stranu na kojoj ih nosite.
Štiklama do artritisa
Kažu dobro je hodati na povišenom, pa kažu, ali ne u visokim štiklama, ali tko voli svoje noge istegnute u visokoj štikli, ta neće puno mariti za zdravlje. Sve dok bol u stopalima ne postane kronična, a onda je već pomalo kasno.
Neke će žene reći da su se već toliko navikle dna štikle da ih hodanje u ravnim cipelama - boli, no ortopedi će reći samo jedno - čovjek je stvoren da bi hodao bos i zato svaki dodatak koji je samo otklon od prirodnog ima utjecaj na naše zdravlje i to veliki.
Samo centimetar-dva podignute pete jako utječe na nagib cijelog tijela i zato to je big deal kojem čak ni navika ne može popraviti stvar. Može je samo kronično pogoršavati.
I to u ovakvim oblicima - može dovesti do strukturnih i funkcionalnih promjena u potkoljenici i stopala, skraćivanje mišića, povećanu krutost Ahilove tetive, smanjenu pokretljivost zglobova i na koncu nečega čega bi se svi trebali groziti - artritisa.
No, da vas ne plašimo više - ne morate odmah iste sekunde sve štikle pospremiti na sigurno, samo pripazite da svoje noge ipak više odmarate na ravnom, a manje umarate u petama. I kada vas noge zabole znajte da vam one samo poručuju da im treba malo više prirodne pozicije.
Nakrivljeni mobiteli
Ima jedna stvar koja je toliko rasprostranjena, a toliko je nelogična - unatoč tome što je lagan nitko zapravo ne koristi mobitel da mu anatomski odgovara tijelu. Zato se krivimo, saginjemo, krivimo vrat, ramena, ruke su nam u neprirodnom položaju, no čak i kada smo svega toga svjesni - ne puštamo ga. Ili ga stavimo malo dalje od sebe pa se sustavno navirujemo.
Ovo je definitivno jedna od groznih modernih boljki protiv koje nisu imuni ni žene ni muškarci ni djeca ni starci - a sve dok ne izume nešto da mobitel možemo uvijek držati u ravnini svojih očiju, bez naprezanja našeg tijela, moći ćemo ili trpjeti bol ili ćemo ipak malo više brinuti o svom zdravlju. primjerice - smanjiti upotrebu telefona u svakodnevnom životu ili, ako baš ne možete, poraditi malo na svojoj muskulaturi i otklanjanju učinaka koji na nas ostavlja ukočenost tijekom korištenja pametnih naprava.
Dobro je zato redovno raditi kvalitetne vježbe istezanja - joga poze za istezanja vrata, ruku, ramena i gornjeg dijela leđa te ako je ikako moguće većinu "poslova" na mobitelu odraditi pred velikim ekranom. Nije ni to super zdravo, ali je anatomski nekako ipak zdravije od ukočenog i nakrivljenog položaja s mobitelom u ruci.