MICHAEL Mann, američki redatelj i scenarist koji je radio na filmovima Manhunter, Posljednji Mohikanac i Vrućina, ovaj se tjedan pridružio društvenoj mreži Letterboxd, koja okuplja brojne ljubitelje filma i omogućuje im pisanje kratkih recenzija, kao i stvaranje raznih popisa filmova.
Renomirani redatelj odmah je napravio popis svojih 14 najdražih filmova, u koji je ubacio kratke recenzije za svaki film. Mann je naglasio da su filmovi na popisu poredani nasumično, ali jedina iznimka je Oklopnjača Potemkin, koju naziva svojim najdražim filmom.
O čemu se radi u Oklopnjači Potemkin?
Oklopnjača Potemkin je filmski klasik koji mnogi kritičari i ostali filmski stručnjaci smatraju jednim od najutjecajnijih filmova svih vremena, naročito na području filmske montaže. Riječ je o sovjetskoj nijemoj drami iz 1925. godine, snimljenoj prema istinitom događaju. Film je režirao Sergej Ejzenštejn, koji u svom opusu ima i slavne povijesne epove Aleksander Nevski i Ivan Grozni.
Radnja filma smještena je u 1905. godinu, nakon ruskog rata s Japanom. Protagonisti priče su mornari ratnog broda Potemkin, koji su nezadovoljni užasnim uvjetima na brodu i zlostavljanjem od nadređenih.
Nakon što im nadređeni ponude pokvarenu hranu, nezadovoljni mornari prosvjeduju iako je kazna za to vješanje. Mornari započinju pobunu i obračunavaju se sa svojim zapovjednicima, nakon čega odlaze u Odesu, gdje su im stanovnici pripremili topli doček.
Ubrzo se pojavljuju carski vojnici koji počinju pucati po nenaoružanim stanovnicima, kako bi suzbili pobunu. Tada dolazi do poznate scene masakra u kojoj se dječja kolica dramatično spuštaju niz stepenice.
Na oklopnjaču u međuvremenu kreće carska crnomorska flota, no do preokreta dolazi kada njezina posada, u znak podrške pobunjenicima, odbija izvesti napad. Cijelom zemljom zatim se proširi revolucija.
Film je imao velik utjecaj na svjetsku kinematografiju
Mann je u svojoj kratkoj recenziji naglasio utjecaj Oklopnjače Potemkin na svjetsku kinematografiju.
"Ejzenštajn nije postavio samo teoretske temelje - dijalektički alat - za veći dio narativnog filma 20. stoljeća, već je 1924. godine napravio jedan od najvećih klasika kinematografije, primjenjujući teoriju na montažu, kompoziciju i značenje. Njegov utjecaj na britansku, vajmarsku i američku kinematografiju je ogroman", napisao je slavni redatelj.
Uz Oklopnjaču Potemkin, na Mannovom popisu našli su se sljedeći filmovi:
- Dr. Strangelove ili: Kako sam naučio ne brinuti i zavolio bombu (Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb)
- Biutiful
- Razjareni bik (Raging Bull)
- Naša majka (Incendies)
- Pale Flower
- L’Atalante
- Džungla na asfaltu (The Asphalt Jungle)
- Uboga stvorenja (Poor Things)
- Apokalipsa danas (Apocalypse Now)
- Slatki miris uspjeha (Sweet Smell of Success)
- Narednik James (The Hurt Locker)
- Iz prošlosti (Out of the Past)
- Panov labirint (Pan’s Labyrinth).