Dječak se žalio na bolove dok vozi tricikl. Izum njegovog oca promijenio je svijet

Foto: Wikipedia, Shutterstock

Godina je 1840. U gradiću Dreghornu u Škotskoj, u jednostavnom domu, rođen je dječak čije će ime postati sinonim za jedan od najvažnijih izuma u povijesti transporta. John Boyd Dunlop odrastao je u skromnoj obitelji. Nakon školovanja na Sveučilištu u Edinburghu, stekao je zvanje veterinara i posvetio se liječenju životinja, ne sluteći da će ga život odvesti na sasvim drugačiji put – put inovacija.

Izum pneumatske gume

Godine 1887., Dunlop je sa suprugom i sinom živio u Belfastu. Njegov desetogodišnji sin Johnny imao je tricikl, kojim se svakodnevno vozio po kamenim ulicama. No, taj užitak bio je kratkog daha – kotači tvrdi od pune gume stvarali su snažne vibracije, što je činilo vožnju neudobnom i iscrpljujućom. Johnny se često žalio na bolove zbog stalnog podrhtavanja, a Dunlop je odlučio pronaći rješenje.

Proučavajući kotače, Dunlop je došao na revolucionarnu ideju – ako bi kotače obložio mekanim materijalom ispunjenim zrakom, vožnja bi postala znatno ugodnija. Eksperimentirao je s gumom i platnom te stvorio prvu pneumatsku gumu. Njegova guma sastojala se od gumene cijevi napunjene zrakom, koju je zatim omotao platnom i pričvrstio na kotač. Zrak u unutrašnjosti gume apsorbirao je udarce, čineći vožnju znatno udobnijom i bržom.

Godine 1888., Dunlop je svoj izum patentirao, nesvjestan da je upravo stvorio nešto što će zauvijek promijeniti svijet prijevoza.

Dunlop na biciklu, 1915. godine

Revolucija na biciklističkim utrkama

Dunlopov izum prvi je put postao poznat široj javnosti kada ga je biciklist William Hume upotrijebio na lokalnim utrkama u Belfastu. Dok su se ostali natjecatelji mučili s tvrdim gumama, Hume je zahvaljujući Dunlopovim pneumatskim gumama postizao znatno veće brzine uz manje napora. Pobjeda je bila uvjerljiva, a vijest o čudesnim gumama proširila se brzinom munje.

Pneumatske gume ubrzo su postale nezaobilazan dio biciklističkih utrka, a njihova se primjena počela širiti i na druga vozila. Godine 1889., Dunlop je osnovao tvrtku Dunlop Pneumatic Tyre Company, koja je počela masovnu proizvodnju guma.

No, unatoč svom uspjehu, Dunlop se suočio s pravnim problemima. Kada je pokušao zaštititi svoj patent, otkrilo se da je sličan princip bio već ranije patentiran 1845. godine od strane škotskog inženjera Roberta Williama Thomsona. Iako nije mogao isključivo zadržati patent, Dunlopova verzija gume bila je daleko praktičnija i lakše izvediva, što je omogućilo njezinu komercijalizaciju.

Dunlopova prva pneumatska biciklistička guma

Čovjek koji je zauvijek promijenio način na koji se vozimo

Dunlop se nakon uspjeha tvrtke povukao iz poslovanja i vratio veterinarskoj praksi. Ipak, njegov izum nastavio je mijenjati svijet. Pneumatske gume nisu ostale samo na biciklima – postale su neizostavne u razvoju automobila i motocikala, a kasnije i u zrakoplovnoj industriji.

John Boyd Dunlop preminuo je 23. listopada 1921. godine u Dublinu, ostavljajući iza sebe naslijeđe koje je oblikovalo moderni svijet transporta. Njegovo ime i danas nosi jedan od najpoznatijih svjetskih proizvođača guma – Dunlop Tyres, koji i dalje nastavlja inovirati i razvijati gume za vozila svih vrsta.

Danas, kada sjednemo u automobil, vozimo bicikl ili putujemo avionom, rijetko razmišljamo o čovjeku koji je omogućio udobnost i sigurnost modernog prijevoza. No, naslijeđe Johna Boyda Dunlopa ostaje trajno utisnuto u svaki kotač koji se vrti cestama diljem svijeta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.