DIGITALNO skeniranje egipatske mumije pokazalo je da se u mumificiranom tijelu tinejdžera nalazi dodatno srce od zlata, kao i deseci drugih amajlija za koje su stari Egipćani vjerovali da su važne za zagrobni život. Mumija se od 1916. nalazi u podrumu Egipatskog muzeja u Kairu, a potječe iz 300. godine prije nove ere.
Radiologinja Sahar Saleem sa Sveučilišta u Kairu i njeni kolege su digitalno, odnosno putem CT-a, zavirili u malu, zlatom prekrivenu mumiju te otkrili 49 amajlija 21 vrste.
Osim što su znanstvenici u prsnoj šupljini mumije pronašli zlatnog skarabeja od 3 centimetra, koji simbolizira srce, otkrili su i zlatni jezik u ustima lubanje, amulet pored penisa te druge vjerske predmete od zlata, poludragog kamenja i keramike jarkih boja.
Natpisi iz egipatske Knjige mrtvih
Dječakovo srce je ostalo u grudima kao duhovni simbol, navode stručnjaci, kao što je to uobičajeno s egipatskim mumijama. Drevni Egipćani su vjerovali da amajlije štite preminulog prilikom napornog puta u zagrobni život.
"Obitelj dječaka mu je osigurala vrlo skup tretman balzamiranja kako bi se pravilno pripremio za podzemno putovanje i sigurno stigao u zagrobni svijet, poput sandala za izlazak iz lijesa i zlatnog jezika pomoću kojeg će moći govoriti nakon smrti", rekla je Saleem, a prenosi New Scientist.
"Veliki amulet od zlatnog skarabeja je stvarno nešto nevjerojatno, na njegovoj poleđini su ugravirane oznake koje bi mogle predstavljati natpise i čarolije", dodala je. Naime, izgleda da među njima ima stihova iz egipatske Knjige mrtvih, u kojoj piše da je srce skarabeja potrebno da ušutka pravo srce kada mu bogovi sude na putu u zagrobni život.
Istraživanje naziva Scanning and three-dimensional-printing using computed tomography of the "Golden Boy" mummy objavljeno je u časopisu Frontiers in Medicine.