NOVIM istraživanjem otkriveno je kako su određeni tipovi bakterija iz usne šupljine povezani sa razvojem raka gušterače, prenosi Sky News.
Znanstvenici sa kalifornijskog sveučilišta u Los Angelesu sada istražuju može li se običnim brisom usne šupljine čovjeka testirati na rak gušterače.
Trenutno svi su slučajevi te zloćudne bolesti obično otkriveni u poodmaklom stadiju, a oko 80 posto oboljelih umire unutar godinu dana od postavljene dijagnoze.
Novo je istraživanje pokazalo da su kod oboljelih bile veće šanse da u ustima nose bakteriju granulicatellu adiances, nego što je slučaj kod zdravih osoba, no manja je vjerojatnost da su u usnoj šupljini oboljelih obitavale bakterije neisseria elongata i streptococcus mitis.
Istraživanje, objavljeno u časopisu Gut, provedeno je na samo 20 osoba, no britanski znanstvenici tvrde kako su rezultati značajni.
Dijagnosticiranje bolesti uz pomoć brisa usne šupljine
Doktor Adam P. Roberts, mikrobiolog u Eastman Dental institutu u Londonu rekao je kako postoje dokazi da bakterije iz usta imaju utjecaja u ostalim dijelovima ljudskog organizma.
Dodao je kako je vrlo privlačna mogućnost da u epruvetu ispljunete malo sline, koja će se zatim testirati ne bi li se predvidio rak i ostale sistemske bolesti, što bi rezultiralo otkrićem bolesti u ranom stadiju i spašavanjem ljudskih života.
U ljudskim ustima inače živi više od 700 vrsta bakterija, a u prijašnjim istraživanjima otkriveno je kako ljudi s bolešću desni imaju veče sklonosti za neke oblike srčanih poremećaja.