Zagrebačka policija pozvala kupače na oprez

Ilustracija: Igor Kralj/PIXSELL

Ne plivajte bar jedan sat nakon obroka ili ako ste konzumirali alkohol, ne ulazite vrući u vodu nakon dužeg boravka na suncu i ne kupajte se na osamljenim mjestima ako niste posve zdravi, neka su od upozorenja koje je građanima uputila zagrebačka policija povodom aktualnog toplinskog vala.

U vodu uvijek treba ulaziti postupno kako tijelo u dodiru s hladnoćom ne bi doživjelo šok, a osobe koje boluju od nekih kroničnih i težih bolesti trebale bi izbjegavati osamu i kupati se u blizini ljudi. U vodu nepoznate dubine ne bi trebalo skakati zbog mogućnosti zadobivanja ozbiljnih ozljeda.

Roditelji djecu moraju neprestano držati na oku, čak i ako ona znaju plivati, jer se u gomili lako izgube, kao što se lako utope i u plićaku, navodi se u preporukama i podsjeća da starije dijete ne može samo brinuti za mlađeg brata ili sestru te da je to roditeljska dužnost.

Plivanje u slatkoj vodi zahtjevnije od plivanja u moru

Neplivači ili osobe koje slabije plivaju trebaju koristiti pomagala za plivanje, izbjegavati plivanje u samoći te nastojati biti u blizini spasilaca.

Plivanje u slatkoj vodi zahtjevnije je od plivanja u moru i voda često zna biti mutnija pa djeca teže percipiraju dubinu. Rijeke su najopasnije jer su protočne, imaju virove te često mijenjaju tok dok jezera imaju nagle promjene dubine i temperature, a problem predstavlja i raslinje o koje se kupači mogu zaplesti i zbog panike utopiti.

U slučaju nevolje, treba ostati smiren, plutati na leđima i pokušati jednom rukom pozvati pomoć, a oni koji u vodi uoče nekog u nevolji odmah trebaju pružiti ili potražiti pomoć te pozvati broj 192 ili 112.

Unazad pet godina zagrebačka policija zabilježila je šest utapanja, ističu u priopćenju i napominju kako tijekom 2020., 2022. i 2023. na području njihove policijske uprave nisu zabilježili nijedan slučaj.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.