SREDINOM 2019. godine mediji su izvijestili da je u Vukovaru, nakon godina uzaludnog pokušavanja, propao pilotni projekt tzv. Interkulturalne škole Dunav, koja se od ostalih trebala razlikovati po multikulturnom programu, koji bi spojio učenike hrvatske i srpske nacionalnosti.
>> Propala škola za Hrvate i Srbe u Vukovaru, Hrvatska vratila novac Norvežanima
Ideja o školi koja je trebala biti primjer dijaloga i integracije hrvatskih i srpskih učenika rodila se još prije 16 godina. Naime, Kraljevina Norveška dala je više od milijun eura za gradnju i opremu škole u vukovarskoj četvrti Borovo Naselje još 2014. godine.
Propast Interkulturalne škole Dunav
No kako škola nije proradila, Norvežani su tražili povrat svog novca u jesen prošle godine. Tada se pojavio problem oko toga tko točno treba vratiti novac, s obzirom na to da je odluku o osnivanju škole s eksperimentalnim programom donijelo Gradsko vijeće Vukovara krajem 2016. godine, ali je nositelj projekta bilo Ministarstvo znanosti i obrazovanja.
Dražen Kobašević, pročelnik Upravnog odjela za kulturu, obrazovanje, sport, branitelje, socijalnu politiku i civilno društvo, rekao je da je Ministarstvo potvrdilo da je Norvežanima vraćen novac. On kaže da je vraćeno oko 300.000 eura i da je tako projekt "gotov".
A tako je zapravo propala mogućnost stvaranja prve škole u Hrvatskoj u koju bi išla djeca hrvatske nacionalnosti, srpske nacionalnosti i svih drugih nacionalnosti te učila o međusobnim razlikama kako bi se naučila toleranciji i međusobnom uvažavanju.
Penava je u kampanji najavio ukidanje odvojenih škola
Znakovito, žaljenje zbog propasti ove plemenite ideje nije iskazao ni vukovarski gradonačelnik Ivan Penava (tada HDZ), ni Milorad Pupovac iz SDSS-a, ni ostali predstavnici vukovarskih Srba i Hrvata. Interkulturalnu školu među vladajućima različitih nacionalnosti nitko nije želio.
Na snazi je ostao status quo, po kojemu djeca hrvatske i srpske nacionalnosti idu u odvojene škole s odvojenim programima.
Gradonačelnik Penava, koji je nedavno reizabran za treći mandat, najavio je još u kampanji da će to promijeniti.
>> Penava: Došlo je vrijeme da djeca više ne idu u odvojene škole i vrtiće
"Ako dobijem još jedan mandat, očekuje me ujedinjavanje odvojenih škola i vrtića. Znam da će se tomu protiviti HDZ i SDSS, ali znam da će to većina građana Vukovara od mene očekivati", rekao je Penava nakon prvog kruga lokalnih izbora pa dodao da je došlo vrijeme da djeca više ne idu u odvojene škole i vrtiće te da će to staviti u 3. mandatu na prvo mjesto na listi prioriteta.
Podrška Pavličeka i Sabe
S time se slaže i Penavin zamjenik Marijan Pavliček, saborski zastupnik i predsjednik Hrvatske konzervativne stranke (HKS).
>> Penavin koalicijski partner nakon napada u Vukovaru: Djeca moraju zajedno ići u školu
"Mislim da je krajnje vrijeme da se djeci u Vukovaru omogući da idu zajedno u osnovnu i srednju školu i da postoji samo model C obrazovanja, što znači da sva djeca nastavu pohađaju zajedno, a djeca nacionalnih manjina da imaju još pet sati dopunske manjinske nastave. Mislim da je to jedini, ispravan, smjer u kojem grad Vukovar treba ići", istaknuo je nedavno Pavliček.
Apelirao je na vladajuću većinu u hrvatskom saboru da pokrenu izmjene državnog pedagoškog standarda.
"Ako to oni ne učine, pokrenut ćemo ga mi iz redova oporbe, a već vam sada mogu reći da će prvi koji će se tomu usprotiviti biti SDSS", kazao je Marijan Pavliček.
Penava ima podršku i svojeg koalicijskog partnera u Gradskom vijeću Željka Sabe, bivšeg SDP-ovca, koji je svojedobno bio Penavin ljuti neprijatelj.
>> Penava najavljuje spajanje hrvatskih i srpskih razreda u Vukovaru
"U Vukovaru roditelji ne biraju model školovanja, to je nametnula politika, nigdje to javno ne piše", rekao je Penava za N1.
U Ministarstvu obrazovanja tvrde drugačije. Kažu da imaju tri modela - A, B i C. Da su u školi Siniše Glavaševića dostupni i model A i model C, a o interesu roditelja ovisi koji će se model organizirati u toj školi.
No zakonski okvir postoji i na snazi je već duže vrijeme, a, kako Penava tvrdi, zakonske mogućnosti nisu se koristile.
SDSS protiv spajanja škola
Penavinu najavu već je osudio Milorad Pupovac.
"Političkim piromanstvom se ne može upravljati gradom kao što je Vukovar, time se ne mogu rješavati odnosi između srpske i hrvatske zajednice, za to je potreban drugačiji pristup. Treba raditi na međunacionalnom povjerenju. Zabrinuti smo što čujemo da ponovo izabrani gradonačelnik Vukovara najavljuje da će ukinuti manjinske škole jer se to njima ne sviđa. Oni ne vide problem u sebi i svom političkom piromanstvu, nego u zajamčenim pravima nacionalnih manjina, pravu na školovanje na vlastitom pismu", rekao je Pupovac nedavno na konferenciji za medije.
>> VIDEO Pupovac o Grobaru koji je istukao dječaka u Vukovaru: Nema opravdanja
"Sada čujemo da će se u naredne četiri godine u ime gradske vlasti voditi to mogu li postojati manjinske škole, bez znanja i svijesti o tome što se u tim školama uči i što one znače za RH i međunarodnu zajednicu. Zabrinut sam jer nakon popisa stanovništva, nakon ćirilice i njezinog statusa u Vukovaru, gradonačelnik nalazi pitanje manjinskih škola kao glavnu temu kojom će se baviti naredne četiri godine", naglasio je.
Vukovar je grad konstantne međunacionalne napetosti
No, znakovit je bio povod konferencije za medije. Tema presice je bio napad pripadnika vukovarske navijačke skupine Grobara na dječaka od 13 godina u Vukovaru. Policija je napad okarakterizirala kao napad iz mržnje, s obzirom na to da je povod napadu bila činjenica da je dječak nosio zaštitnu masku s hrvatskim obilježjima.
Pupovac je napad, naravno, oštro osudio, no činjenica je da u Vukovaru vladaju međunacionalne napetosti, da dvije etničke zajednice uvelike žive odvojeno, da se djeca različitih nacionalnosti nedovoljno druže, kao i da se nacionalna netrpeljivost i stare traume prenose na nove generacije, koje se onda sukobljavaju na ulici.
Najveće žrtve svega toga su baš vukovarska djeca obje nacionalnosti, na njima se prelama podjela, i u kontekstu postojanja odvojenih škola, kao i u kontekstu Penavine najave da će baš on biti taj koji će ih dokrajčiti, i to u skladu s njegovom nacionalističkom ideologijom.
Penava želi da se Srbi pokore
Penava ne želi integrirati vukovarske škole i dokinuti problematičnu segregaciju učenika tako da iz toga izađe bolja budućnost za cijeli grad, već tako da svoj nacionalistički i često protusrpski narativ nametne svima kao službeni. Penava želi da se vukovarski Srbi pokore njegovom viđenju hrvatske države.
Odvojene škole su mogle imati smisla odmah nakon rata, a i zamišljene su kao privremene, ali su kroz godine postale stalne i ne doprinose pomirenju u Vukovaru. Naravno, škole nisu jedino što bi trebalo proizvoditi pomirenje, to bi prvenstveno trebale državne i lokalne vlasti, koje su više doprinosa dale dizanju tenzija. Penava je tu možda i najgori od svih. Otkako je on gradonačelnik Vukovara, taj grad je postao stalno političko bojno polje i mjesto okupljanja ekstremne desnice. Istovremeno su grad napustile tisuće stanovnika, jer ne vide budućnost u tako zatrovanoj atmosferi, u kojoj se samo govori o traumama iz Domovinskog rata, koji se zapravo nastavlja drugim sredstvima. Pomalo sukobima navijačkih skupina, pomalo istupima političara itd.
Nasilje među mladima
Sve to proizvodi stalne napetosti. Nedavno je tako skupina od 150 mladića odjevenih u crno kraj križa u Vukovaru razvila transparent na kojem je pisalo "Koljači i zločinci tabu su tema. Hrvate se u zatvor za uzvike sprema". Prije par dana na glavnom trgu u Vukovaru fizički je napadnuto troje maloljetnika i jedna djevojka u ranim dvadesetima, zbog čega su jutros četiri mlađa muškarca uhićena.
>> U Vukovaru razvili natpis "Koljači su tabu tema, Hrvate se u zatvor za uzvike sprema"
>> U Vukovaru napadnuti tri cure i dečko, slavili su rođendan. Uhićene četiri osobe
Četvero mladih slavilo je rođendan. U skupini su bile dvije tinejdžerice, tinejdžer i spomenuta djevojka u radnim dvadesetima. Napadači su prvo ušli u verbalni sukob s jednim mladićem iz skupine, a onda su ih sve fizički napali. Iako napad nije imao etnički motiv, završio je s vrijeđanjem na razini "banda četnička", a odmah se je naglasilo da je jedna od napadnutih kći branitelja.
Sve to se događa unutar nacionalističke paradigme koja je okovala Vukovar i koja ga drži podijeljenim, čega dio jesu i podijeljene škole. Ali Ivan Penava je zadnja osoba koja bi trebala ukinuti odvojeno obrazovanje hrvatske i srpske djece u Vukovaru, jer je garantirano da će to biti samo izvor novih problema i podjela tj. proizvesti ono protiv čega se nominalno bori.
*Stavovi izneseni u kolumnama i komentarima su osobni stavovi autora i ne odražavaju nužno stav redakcije Index.hr portala
*Index koristi third party aplikacije za realizaciju anketa, kako bi smanjili mogućnost manipulacije anketom od strane korisnika, ali i potpuno odagnali mogućnost Indexovih manipulacija rezultatima. Svejedno, online ankete ne mogu se smatrati znanstveno utemeljenima, niti vjerodostojno predstavljaju većinu hrvatske populacije. Index, naime, relativno rijetko posjećuju potpuni idioti, koji pak u ukupnoj hrvatskoj populaciji imaju značajan udio.