SRPSKI predsjednik Aleksandar Vučić rekao je sinoć u video obraćanju Vijeću sigurnosti UN-a, u povodu izvješća o radu Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT), da Srbija i srpski narod nisu osuđeni ni za što, a sunarodnjacima poručio da "drže glavu gore“.
Vučić je na sjednici, nakon izvješća predsjednika MICT-ja Carmela Agiusa i glavnog tužitelja Sergea Brammertza, rekao da Srbija "ozbiljno shvaća" svoje obveze prema pravnom sljedniku Haškog suda (ICTY).
Naglasio je da je Srbija uhitila i sudu izručila sve optužene za ratne zločine, uključujući najviše predstavnike političke i vojne vlasti te dostavila obimnu dokumentaciju.
"Nijedan Hrvat nije osuđen za zločine nad Srbima u Hrvatskoj"
Vučić je istaknuo i da taj sud nema povjerenje među Srbima, ne zato što Srbi ne žele prihvatiti da su zločine činili njihovi sunarodnjaci, već zato što su Srbi osuđeni u haškom sudu i na ukupno 1138 zatvora, uz osam doživotnih kazni, dok nijedan Hrvat nije osuđen za zločine nad Srbima u Hrvatskoj.
Naglasio je kako Srbija i dalje osuđuje sve zločine u regiji, uključujući i "užasan zločin u Srebrenici“ koji je nazvao „masakrom“. Također, poručio je, osuđuje i zločince iz svog naroda, ali to ne rade i drugi u regiji.
Podsjetivši da je Hag ustupio 12 slučajeva ratnih zločina BiH, dva Hrvatskoj, a samo jedan Srbiji, Vučić je rekao da mnogima nije suđeno za zločine protiv Srba, te da je i slučaj Medački džep prepušten hrvatskom pravosuđu.
Naveo je i da su hrvatski generali te Naser Orić i Ramush Haradinaj na prvoj instanci osuđeni, a potom oslobođeni upozorivši i kako su svi svjedoci u slučaju Ramuša Haradinaja ubijeni ili se ubili pod čudnim okolnostima.
"Ova vrsta selektivne pravde može spriječiti suradnju
"Ova vrsta selektivne pravde može spriječiti suradnju, ali mi ćemo gledati u budućnost", rekao je Vučić i poručio da se Srbija zalaže za mir.
Govoreći o zahtjevima za izručenje dva člana Šešeljevih radikala Petra Jojića i Vjerice Radete zbog ometanja suda, Vučić je rekao da je Visoki sud u Beogradu rekao kako nema osnova da oni budu izručeni za nepoštovanje suda i da izvršna vlast to mora poštivati.
Podsjetio je da je i Francuska kao suverena zemlja odbila izručiti svoju državljanku (Florance Hartman) optuženu za nepoštivanje suda, jer ne izručuje svoje građane.
Predstavnici zapadnih zemalja podržali su zahtjev da Srbija surađuje s Haagom, dok je predstavnik Rusije ocijenio da je presuda protiv Ratka Mladića „nastavak politizacije međunarodnog rezidualnog mehanizma“ i da je rat bio „tragedija i za Srbe, Bošnjake i Hrvate... rat koji je uništio njihovu zemlju i koji je pokazao kako je ranjiva međunarodna pravda“.