VLADA je na današnjoj sjednici donijela formalne zaključke kojima se stvaraju pretpostavke da se za oko 240 tisuća zaposlenih u javnom i državnom sektoru poveća osnovice plaća i drugih materijalnih prava u ovoj i idućoj godini.
Zaposlenima u javnom i državnom sektoru plaće se, prema dogovoru koji su prošlu srijedu postigli sindikati i premijer Andrej Plenković, povećavaju za šest posto od 1. listopada ove i dva posto od 1. travnja iduće godine.
Predviđeno je također povećanje božićnice s 1500 na 1750 kuna, regresa za 2023. godinu s 1500 na 1750 kuna, dara za djecu sa 600 na 754 kune te početak pregovora o novom povećanju osnovice plaće u idućoj godini, najkasnije u trećem tjednu rujna.
Devet od 11 sindikata prihvatilo ponudu vlade
Od ukupno 11 sindikata javnih i državnih službi koji su bili uključeni u pregovore oko povećanja osnovice vladinu ponudu prihvatilo je devet sindikata.
Njihovim pozitivnim izjašnjavanjem ispunjeni su uvjeti za potpisivanja dodatka jer su za vladinu ponudu bili sindikati koji imaju više od 50 posto od ukupnog broja članova svih sindikata koji su sudjelovali u pregovorima te sindikati iz najmanje tri od pet područja za koja se pregovaralo.
Vladinu ponudu nisu prihvatili sindikat Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u znanosti i visokom smatrajući da im je to nedovoljno povećanje plaća s obzirom na inflatorna kretanja.
Potpisivanje dodataka kolektivnim ugovorima najavljeno je za poslijepodne u Banskim dvorima.
Koliko će državu stajati povećanje plaća javnim i državnim službenicima?
Povećanje osnovice za šest posto stajat će državu 600 milijuna kuna, a osigurat će se rebalansom proračuna i preraspodjelama, dok će za povećanje od dva posto trebati 500 milijuna kuna.
Premijer je rekao da sporazum sa sindikatima svjedoči da su kroz kvalitetan i otvoren dijalog s čelnicima sindikata postigli dogovor, što je potvrdilo vladinu opredijeljenost za socijalni dijalog i jačanje socijalnog partnerstva. Plenković je ustvrdio također da je njihov cilj što je više moguće podržati radnike i zaposlenike.
Postignuto rješenje, dodao je premijer, ide u prilog činjenici da će oko 240 tisuća zaposlenika i njihovih obitelji imati koristi od u ovoj godini povećanja od četiri posto s prvim svibnja i dodatnog povećanja od šest posto od 1. listopada, plus povećanja dva posto od prvog travnja iduće godine.
Vlada je na sjednici usvojila i Prijedlog odluke o donošenju Plana intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom Republike Hrvatske te dala prethodnu suglasnosti HEP-u za dva kredita radi financiranja općih poslovnih potreba.
Sindikati potpisali ugovor o povećanju osnovice plaća
U Banskim dvorima održalo se potpisivanje ugovora između vlade i sindikata. Uoči potpisavanja ugovora, prisutnim se obratio ministar rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike Marin Piletić. Kazao je kako je u startu i htio konkretne te brze pregovore za koje vjeruje da su takvi i bili, piše HRT.
"Nakon potpisivana temeljnog kolektivnog ugovora početkom svibnja, rekli smo da se nalazimo u rujnu ove godine ponovno i želimo sukladno gospodarskim okolnostima razgovarati o povećanju osnovice i za ovu, ali i za sljedeću godinu. Nismo izlazili sa nekorektnim ponudama. Na početku je bila ponuda četiri posto, došli smo do povećanja osnovice od šest posto sa 1.10., plaća koja će biti isplaćena u studenom obuhvatit će povećanje od 6 posto. Iako se nigdje inflacija ne indeksira unaprijed, želimo i dalje kao zalog socijalnog dijaloga omogućiti sigurnu zimu, ali i nastavak svih socijalnih dijaloga s povećanjem dodatnim osnovice od dva posto s 1. travnjem iduće godine", kazao je Piletić.