Milicajci su pravašu tada usred Zagreba smrskali glavu i ubili ga

Foto: Wikipedia

Rođen u Lepoglavi, u obitelji učitelja Augustina Šufflaya i Franciske Welle von Vorstern, Šufflay je rano pokazao iznimnu nadarenost. Nakon završene srednje škole u Zagrebu upisao je studij povijesti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 1901. godine doktorirao s temom "Hrvatska i zadnja pregnuća istočne imperije pod žezlom triju Komnena (1075.-1108.)".

Tijekom studija usavršavao je znanje više jezika, uključujući francuski, njemački, talijanski, engleski, latinski, starogrčki i srednjogrčki, a kasnije je naučio i albanski, hebrejski te sanskrt.

Nakon studija Šufflay je boravio na Institutu za austrijsku povijest u Beču. Od 1904. do 1908. radio je kao kustos u Narodnom muzeju u Budimpešti, a 1908. postao je profesor na Katedri za pomoćne povijesne znanosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.

Njegov znanstveni rad obuhvaćao je srednjovjekovnu povijest Hrvatske i Albanije i bio je jedan od prvih istraživača koji su se posvetili albanologiji. Suradnja s istaknutim povjesničarima poput Theodora Smičiklasa rezultirala je djelima poput Diplomatičkog zbornika Kraljevine Hrvatske, Dalmacije i Slavonije.

Politički angažman i progon

Šufflay je bio aktivan u političkom životu sudjelujući u radu Hrvatske stranke prava. Zbog optužbi za suradnju s političkom emigracijom, 1921. godine osuđen je za veleizdaju i špijunažu te je proveo više od tri godine u zatvoru u Srijemskoj Mitrovici.

Nakon puštanja na slobodu nastavio je znanstveni rad, ali je bio pod stalnim nadzorom vlasti. Godine 1928. pokušao je preuzeti profesorsku poziciju na Sveučilištu u Budimpešti, no zbog uskraćivanja putovnice nije mogao otputovati.

Ubojstvo i međunarodna reakcija

Dana 18. veljače 1931. Šufflay je brutalno napadnut ispred svog doma u Zagrebu i napadači su mu razbili lubanju metalnom šipkom. Preminuo je sljedećeg dana, 19. veljače 1931. Ubojstvo je izazvalo međunarodnu osudu. Albert Einstein i Heinrich Mann uputili su pismo Međunarodnoj ligi za ljudska prava u Parizu, tražeći osudu jugoslavenskog režima i zaštitu hrvatskog naroda. Unatoč pritisku, službena istraga nije dala konkretne rezultate, a počinitelji su ostali nekažnjeni.

Znanstveni doprinosi i književni rad

Šufflay je autor brojnih znanstvenih radova i knjiga. Njegova djela uključuju Die dalmatinische Privaturkunde, Acta et diplomata res Albaniae mediae aetatis illustrantia, Städte und Burgen Albaniens hauptsächlich während des Mittelalters te knjigu Srbi i Arbanasi.

Osim znanstvenih radova pisao je i književna djela, među kojima se ističe roman Na Pacifiku godine 2255., koji se smatra prvom hrvatskom SF knjigom. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.