NAKON pojave videosnimke na kojoj se vidi kako iz Velike dvorane naroda u Pekingu izvode bivšeg kineskog čelnika Hu Jintaa (79), mnogi su se zapitali što se točno dogodilo tijekom kongresa Komunističke partije.
Državni mediji su nakon incidenta izvijestili da je Jintao inzistirao da prisustvuje sjednici unatoč tome što mu nije bilo dobro.
"S obzirom na to da se nije osjećao dobro tijekom sjednice, njegovo osoblje ga je, zbog njegovog zdravlja, otpratilo u sobu pokraj mjesta sastanka na odmor. Sada mu je mnogo bolje", objavila je Xinhua.
Nove snimke
No uskoro su se pojavile nove snimke cijelog događaja, na kojima dosadašnji član Politbiroa Li Zhanshu, koji je sjedio s lijeve strane bivšeg kineskog čelnika, uzima dokumente koji se nalaze ispred Jintaa i razgovara s njim. Zatim kineski predsjednik Xi Jinping daje dugačke upute drugom čovjeku koji kasnije pokušava uvjeriti bivšeg kineskog čelnika da napusti dvoranu.
Nakon ovog neočekivanog incidenta uslijedile su polemike oko razloga koji stoji iza ovakvog postupka. Neki tvrde da se radi o Jinpingovoj demonstraciji moći, pri čemu je sadašnji predsjednik htio svima pokazati da je gotova era Jintaa, dok drugi smatraju da se jednostavno radi o lošem zdravlju bivšeg čelnika, piše BBC.
Nova snimka, koju je snimio Channel News Asia, ne opovrgava službenu tvrdnju da se Jintao osjećao loše, ali ukazuje na to da je njegovo rukovanje dokumentom možda odigralo ulogu u incidentu.
"To je stvarno bila neobična situacija"
Deng Yuwen, bivši urednik novina Komunističke partije Study Times, kazao je da stranka ne bi pred kamerama ispred Jintaa stavila dokument koji on ne smije pročitati.
"To je stvarno bila neobična situacija. Nećemo je moći objasniti sve dok se ne dozna što je pisalo u dokumentu ili o čemu se govorilo na mjestu događaja", rekao je Yuwen.
Podsjetimo, incident se dogodio na kraju jednotjednog kongresa Komunističke partije, koji se održava svakih pet godina i tijekom kojeg je izabran Centralni komitet. Na prvi dan kongresa Jintao je došao uz pomoć službenika te je toga dana izgledao prilično krhko.
Na snimkama se vidi kako se Jinping okreće prema bivšem predsjedniku stranke i kako dužnosnici Li Zhanshu i Wang Huning djeluju zabrinuto. Zhanshu je čak u jednom trenutku krenuo u pomoć Jintau, ali ga je Huning povukao natrag kao da mu poručuje da se ne miješa u ovu situaciju.
Dva različita politička modela
Jintao je predstavljao sasvim drugačiji model za Kinu od onoga iza kojeg stoji sadašnji predsjednik. Više je bio naklonjen kolektivnom vodstvu te je balansirao različite frakcije Stalnog odbora Politbiroa.
Vodio je Kinu od 2003. do 2013., a smatra se da se radi o razdoblju u kojem se Kina otvorila prema ostatku svijeta i prakticirala jaču toleranciju prema novim idejama. Strane kompanije su stizale u zemlju, kao i turisti, bilo je više slobode na internetu i u medijima te je rastao globalni ugled Kine.
Jinping je odveo zemlju u sasvim drugom smjeru. Sadašnja vlada je potaknula eksploziju nacionalističkih osjećaja i prestala mariti kako drugi doživljavaju Kinu. Umjesto toga, poručila je drugim svjetskim čelnicima da je ponovno stiglo vrijeme Kine i da se mogu petljati s njom na vlastitu odgovornost.
Sadašnji čelnik je odmah nakon dolaska na vlast uništio sve protivnike kroz borbu protiv korupcije. Sada je iskoristio ovogodišnji Kongres da raščisti i posljednje ideje o drugačijem ekonomskom, društvenom i političkom putu.
Kineski premijer Li Keqiang, koji se smatra ekonomskim liberalom, i trojica drugih članova Stalnog odbora Politbiroa, najvišeg tijela vladajuće Komunističke partije za kreiranje politike, isključeni su iz novoizabranog Centralnog komiteta.
Isključeni su također 64-godišnji Yi Gang, guverner kineske centralne banke, i 66-godišnji Guo Shuqing, predsjedavatelj agencije za regulaciju bankarskog i osiguravateljskog sektora. Zamjenik premijera Liu He (70), kineski ekonomski stručnjak, također je isključen iz novog Centralnog komiteta.