Venezuelci pušteni iz megazatvora u El Salvadoru: "Svaki dan su nas tukli do krvi"

Foto: Mervin Yamarte/El Salvador Press Office

"Proživjeli smo pakao", rekao je 29-godišnji Mervin Yamarte dok je ulazio u majčinu kuću, brišući suze i znoj s lica. On je jedan od četvorice muškaraca iz kvarta Los Pescadores u gradu Maracaibu, u Venezueli, koju su Sjedinjene Američke Države deportirale u Centar za suzbijanje terorizma (CECOT), zatvor najviše sigurnosti u El Salvadoru.

Otkako se u siječnju vratio u Bijelu kuću, američki predsjednik Donald Trump pokušava povećati broj deportacija migranata. Mnogi su na temelju optužbi za kriminalne aktivnosti poslani u CECOT, prema dogovoru s vladom El Salvadora. Mervin Yamarte i trojica njegovih prijatelja, Edwuar Hernández Herrera, Andy Perozo i Ringo Rincón, proveli su četiri mjeseca u zloglasnom megazatvoru prije nego što su prošlog petka pušteni u sklopu razmjene zatvorenika.

"Tretirali su nas kao životinje"

Sva četvorica ispričala su za BBC News Mundo da su tijekom boravka u zatvoru trpili premlaćivanja te da su ih tretirali kao životinje. BBC je zatražio komentar salvadorske vlade na te optužbe, još nije dobio odgovor.

Predsjednik Nayib Bukele ranije je odbacio slične optužbe koje je venezuelska vlada koristila kako bi ga napala usred međusobne razmjene optužbi. Venezuela je trenutačno pod istragom Međunarodnog kaznenog suda zbog optužbi sličnih onima koje iznosi protiv El Salvadora.

U sklopu dogovora između SAD-a, Venezuele i El Salvadora o razmjeni zatvorenika, ukupno 252 Venezuelca prebačena su iz CECOT-a u venezuelski glavni grad Caracas.

Trump primijenio zakon iz 1798., optuženi su da su članovi bande

Venezuelci pušteni iz CECOT-a prošlog tjedna deportirani su iz SAD-a na temelju Zakona o stranim neprijateljima iz 1798. godine, donesenog kako bi se u vrijeme rata ili invazije moglo deportirati strane državljane. Taj je zakon ove godine primijenio Trump u sklopu opsežne kampanje deportacija navodnih članova bandi.

Američke vlasti optužile su deportirane Venezuelce da su pripadnici bande Tren de Aragua i tvrdile da su u SAD-u sudjelovali u nasilnim sukobima. Međutim, četvorica deportiranih koji su razgovarali s BBC News Mundom u Los Pescadoresu negiraju bilo kakvu povezanost s tom bandom.

"Pogrešno su nas identificirali zbog tetovaža"

Kažu da su uhićeni u Teksasu zbog navodnih imigracijskih prekršaja, nakon što su ih zbog tetovaža pogrešno identificirali kao članove bande. U njihovu rodnom gradu njihov je povratak dočekan s velikim veseljem.

Kada su u utorak stigli nakon 15-satnog putovanja autobusom iz glavnog grada, dočekala ih je bučna kolona motocikala koji su trubili. S razglasa je odzvanjala pjesma "Volver a Casa" (Povratak kući), koja je postala neslužbena himna povratka venezuelskih migranata. Mervina Yamartea, koji je prije uhićenja radio u tvornici tortilja u Teksasu, obitelj je dočekala u majčinoj kući.

Kuća je bila ukrašena balonima u žutoj, plavoj i crvenoj, bojama venezuelske zastave, a dobio je i poklone. Dok je u naručju držao svoju šestogodišnju kćer, prisjetio se fizičkog i psihološkog zlostavljanja koje je proživio u CECOT-u.

"Tko god uđe, više nikad ne izlazi"

"Ravnatelj zatvora nam je rekao da tko god uđe, više nikad ne izlazi", rekao je. Ispričao je da su ih zatvorski čuvari redovito tukli i da im nisu dali ništa za održavanje higijene.

U ponedjeljak je venezuelski glavni državni odvjetnik Tarek William Saab osudio primjenu "sistemske torture" u CECOT-u, uključujući seksualno zlostavljanje, svakodnevna premlaćivanja i posluživanje pokvarene hrane. Saab je najavio da će Venezuela pokrenuti istragu protiv predsjednika Bukelea, ministra pravosuđa Gustava Villatora i čelnika zatvorskog sustava Osirisa Lune Meze zbog zlostavljanja.

Bukele mu je odgovorio na platformi X napisavši da je "Madurov režim bio zadovoljan razmjenom zatvorenika, zato su je i prihvatili".

Pozivajući se na činjenicu da je razmjena uključivala puštanje svih američkih državljana koji su bili zatvoreni u Venezueli, Bukele je dodao: "Sad viču i ogorčeni su, ne zato što se ne slažu s tretmanom zatvorenika, nego zato što su shvatili da su ostali bez talaca iz najmoćnije zemlje na svijetu."

"Batine su bile dio svakodnevice"

Od otvaranja 2023. godine CECOT je stalna meta kritika organizacija za ljudska prava zbog uvjeta u zatvoru, osobito zbog prevelikog broja zatvorenika u ćelijama i brutalnosti kojoj su izloženi. Zatvorske vlasti tvrde da CECOT udovoljava međunarodnim standardima. No, prema iskustvu Andyja Peroza (30), to nije točno.

"Batine su bile dio svakodnevice", rekao je za BBC News Mundo iz kuće svojih roditelja u Los Pescadoresu. Tvrdi da ga je u CECOT-u jedan od čuvara pogodio gumenim metkom u blizini lijevog oka. Kaže da su zatvorske vlasti zatvorenicima davale hranu i odjeću samo uoči posjeta delegacija Crvenog križa kako bi snimile fotografije koje bi zatvor prikazale u povoljnijem svjetlu.

Edwuar Hernández Herrera (23), najmlađi među četvoricom iz Los Pescadoresa, vratio se svojoj majci Yarelis. Rekla je da ga je gledala kako izlazi iz aviona na aerodromu Maiquetía pokraj Caracasa.

Desetak susjeda okupilo se pred televizorom kako bi pratili prijenos dolaska dvaju zrakoplova iz Salvadora. "Bilo je kao da gledamo nogometnu utakmicu, toliko smo plakali i vikali", prisjetila se. "Tko ne bi zaplakao."

"Nisam znao je li bolje spavati ili ostati budan"

Pokraj ulaza u kuću visio je plakat s njegovom fotografijom i porukom: "Dobro došao kući, ljubavi moja!" Ispod fotografije pisalo je: "Znaš da tvoja majka nikad nije odustala od tebe, kao ni tvoja obitelj." Rekao je da je i on pretrpio torturu u CECOT-u te dodao da su ga četiri puta gađali gumenim mecima.

"Kreveti su bili metalni, nisam znao je li bolje spavati ili ostati budan", rekao je i dodao: "Nijednom nismo vidjeli odvjetnika ni suca."

"Tukli su nas dok nismo prokrvarili"

Ringo Rincón (39), koji je za BBC Mundo govorio iz kuće sa svojom majkom i djecom, također tvrdi da je bio zlostavljan, i to odmah po dolasku u Salvador. "Tukli su nas dok nismo prokrvarili. Tukli su nas dok su nas izvlačili iz aviona, natjerali su nas da hodamo pogrbljeni, vezani s do pet okova."

Za BBC je rekao da planira podnijeti službenu pritužbu na tretman u CECOT-u venezuelskom državnom odvjetništvu. Jedan Venezuelac već je pokrenuo postupak protiv američke vlade zbog slanja u CECOT.

"Plan mi je ne napuštati više zemlju i raditi"

Andy Perozo ispričao je da su se venezuelski zatvorenici dvaput pobunili nakon što su doznali da je jedan od njih teško ozlijeđen. Za većinu zlostavljanja optužio je čuvara kojeg su zatvorenici nazvali Sotona. Kad je razgovor skrenuo na njegovu djecu, Perozo se nasmiješio.

Zagrlio ih je dok su pozirali za zajedničku fotografiju. "Jedva ih prepoznajem, toliko su narasli", rekao je kroz smijeh. Na pitanje koji su mu planovi rekao je: "Ne napuštati više zemlju i raditi."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.