VELJKU BELIVUKU i većini članova njegove grupe optužene za pet brutalnih ubojstava i druga kaznena djela produljen je pritvor, priopćio je danas Viši sud u Beogradu.
Iz pritvora će izaći dvoje optuženih - Slađana Sekulić i Nikola Štefanović - koji prelaze u kućni pritvor, prenosi Krik.
U pritvoru, pak, ostaju Belivuk, njegova desna ruka Marko Miljković i još 23 optuženih članova kriminalne grupe. Kada je sud prethodni put produljivao pritvor, u kolovozu ove godine, iz pritvora su puštena trojica optuženih koji su tijekom istrage ispričali detalje o zločinima za koje se grupa tereti, Bojan Hrvatin koji je otkrio detalje o otmicama i ubojstvima, Vladimir Dimitrijević koji je govorio o dilanju droge i Vojislav Đorđević koji je opisao mučenje jednog mladića u kafiću na stadionu Partizana.
Slađana Sekulić i Nikola Stefanović prijeći će u kućni pritvor s nanognicom.
Za što su optuženi Sekulić i Stefanović?
Sekulić je optužena da je kao članica grupe sudjelovala u trgovini drogom, kao i da su ona i njen suprug Vlade Georgijev Belivuku dali na korištenje svoju kuću u blizini Loznice gdje je on držao i isprobavao oružje. Georgijev i Sekulić optuženi su i da su obavještavali Belivuka o prisustvu policije u okolici stadiona Partizana.
Nikola Stefanović za Belivuka i Miljkovića nabavljao je i održavao automobile, među kojima i jedan blindirani Audi, tvrdi tužiteljstvo.
Podsjetimo, Belivuk i njegova grupa optuženi su za pet ubojstava, otmice, silovanje, trgovinu drogom i ilegalno posjedovanje oružja.
Optužnica je potvrđena, a suđenje bi uskoro trebalo početi.
Ubili petoricu muškaraca, komunicirali putem "zaštićenih" kanala
Belivuk i njegovi suradnici, tvrdi tužiteljstvo, oformili su kriminalnu skupinu koja je tijekom 2019. i 2020. ubila petoricu muškaraca - Lazara Vukićevića, Zdravka Radojevića, Aleksandra Gligorijevića zvanog Puki, Gorana Veličkovića zvanog Goksi i Milana Ljepoju.
Tužiteljstvo tvrdi da su optuženi žrtve mamili u kuću u beogradskom naselju Ritopek i tamo ih ubijali. Tijela su se rješavali tako što su ih sjekli, mljeli u mašini za mljevenje mesa, a zatim u vrećama odvozili do rijeke i bacali.
Ključni dokazi tužiteljstva su fotografije ubijenih i mučenih žrtava koje su optuženi razmjenjivali, kao i eksplicitne poruke u kojima detaljno govore o ubojstvima. Članovi kriminalne skupine osjećali su se sigurno jer su međusobno komunicirali putem posebnih "sky" telefona za tajnu komunikaciju.
Ove podatke srpskom tužiteljstvu dostavila je francuska policija, koja je uspjela probiti zaštićenu komunikaciju.
Kao motiv navedena osveta, a ključan u istrazi je i svjedok pokajnik
Osim navedenog, važan dokaz tužiteljstvu je i svjedočenje člana skupine Bojana Hrvatina, koji je postao svjedok pokajnik. Hrvatin je sudjelovao u nekim od ubojstava i tužiteljstvu do detalja opisao kako su ona izvedena.
Motiv za ubojstva bila je osveta, ocijenilo je tužiteljstvo.
Belivukova skupina bila je dio kavačkog kriminalnog klana koji je godinama u sukobu sa suparničkim, škaljarskim klanom. U ovom ratu klanova, koji je izbio zbog posla s kokainom, stradalo je više od 50 ljudi, a ubojstva su vremenom postajala sve nasilnija.
Krik: Nisu ispitane veze Belivukove skupine s politikom i policijom
Tužiteljstvo, međutim, u optužnici ne spominje ni kavački ni škaljarski klan, kao ni da je Belivukova skupina nastala i bila aktivna mnogo prije 2019. godine, koju uzimaju za početak svoje istrage, piše Krik.
Nisu ispitali ni duboke veze koje je Belivukov klan imao u državi, u policiji, ali i političkim strukturama koje su omogućile Belivuku da toliko ojača. Njegov klan, između ostalog, bio je blizak glavnom tajniku vlade Novaku Nediću, ali i bivšoj državnoj tajnici u MUP-u Dijani Hrkalović. Ove veze nikad nisu ispitane, zaključuje Krik.