INDIJSKA policija uhitila je 16 muškaraca nakon što su dvojica muškaraca postali posljednje žrtve histerije koja se proširila aplikacijom WhatsApp. Naime, tom aplikacijom su se proširili vijest o otmičarima djece i opis dvojice muškaraca koji su, na nesreću, zastali pitati put kojim trebaju krenuti u sjeveroistočnoj državi Assam, piše BBC. Gomila koja ih je presrela ih je pretukla nasmrt.
Snimka koja slijedi u sebi ima uznemirujući sadržaj
Glasine o otmičarima djece već neko vrijeme se šire WhatsAppom u Indiji i u posljednjih je mjesec dana već ubijeno sedam drugih ljudi. Dvije najnovije žrtve masovne histerije identificirane su kao Nilotpal Das, audioinženjer, i Abijeet Nath, digitalni umjetnik. Inače su obojica stanovnici Guwahatija, najvećeg grada Assama.
Prema priopćenju policije, dvojica muškaraca su napadnuta u trenutku kad su stali u jednom selu kako bi pitali kojim putem moraju krenuti dalje. Stanovnici su posumnjali kako se radi o otmičarima na koje su bili upozoreni putem WhatsAppa.
Snimka montirana
Policija je priopćila kako je ljude na nasilje potaknula videosnimka s WhatsAppa na kojoj se, prema njihovim riječima, vidi dijete koje je oteto. U Bangaloreu, gdje su prošle godine ubijene dvije osobe, dopisnik BBC-ja Dan Johnson je na mobitel dobio snimku na kojoj se vide dvojica muškaraca koji na motoru ulijeću u skupinu djece, jedno od njih na silu uzimaju na motor i nestaju.
Policija je kasnije priopćila kako videosnimka nije stvarna niti je porijeklom iz Indije. Snimku prate tekstualne poruke u kojima se govori o "otmičarima" koji dolaze u grad s ciljem otmice djece.
Snimka se, poput virusa, proširila WhatsAppom, a vjerodostojnost su joj dali i neki od lokalnih medija pa se među građanima proširila panika. To ih je i potaknulo da napadnu strance koji ne govore regionalnim narječjem.
Pokušavaju zaustaviti glasine o otmici
"Kad glasine počnu kružiti po društvenim medijima, potrebno je dosta vremena kako bi se one zaustavile", priopćeno je iz policije. Dužnosnici drugih dijelova Indije pozvali su građane da ne vjeruju snimci i porukama koje dolaze uz nju.
U državi Tamil Nadu, gdje je posljednjih mjeseci zabilježen niz nasilnih incidenata, otvorene su brojne javne rasprave kako bi se zaustavilo širenje poruka. Policija prati društvene mreže, a građane putem interneta upozorava da ne vjeruju onome što vide. Zabilježena su i prva uhićenja onih koji su te snimke dijelili.
Smrti povezane s WhatsAppom
U travnju je muškarac pretučen u južnoj državi Tamil Nadu od strane mafije nakon što je lutao ulicom.
U svibnju je 55-godišnjakinja u Tamil Naduu napadnuta zbog davanja slatkiša djeci. Uhićeno je 30 osoba. Muškarca u Telengani je ubila mafija jer je noću ulazio u voćnjak. Muškarac u južnom Bangaloreu, koji se nedavno preselio, vezan je užetom i pretučen nasmrt. Nekoliko je ljudi linčovano od strane stanovnika lokalnih sela.
Najnovija ubojstva dogodila su se prije nekoliko dana, u lipnju.