MEĐUNARODNI odbor za kontrolu narkotika (INCB) koji djeluje pri Ujedinjenim narodima pozvao je u izvješću objavljenom u četvrtak na borbu protiv povećane konzumacije opijata u starijoj dobi, a riječ je o pojavi koju nazivaju "tihom pandemijom".
Starenje svjetskog stanovništva ubrzava se i u zemljama s niskim primanjima i stoga je "već danas neophodno" usredotočiti se na teškoće starijih osoba, ističe ta ustanova sa sjedištem u Beču u godišnjem izvješću.
"Tiha pandemija"
INCB u nizu preporuka ističe da treba poboljšati "istraživanja i prikupljanje" podataka o toj pojavi jer postoje "brojne praznine".
"Znanstvenici su pretežito zanemarivali uporabu opijata u osoba starijih od 65 godina", navodi se u izvješću.
Razlog tome je nedostatak informacija, zbog čega vlade nisu pridavale pozornost toj pošasti pa nisu ni donosile prilagođene programe za borbe protiv ovisnosti starijih osoba o opojnim tvarima.
Postoji nesuglasje čak i u pogledu same definicije "starosti" u tom kontekstu te stručnjaci ističu da bi starost mogla biti pomaknuta prema naprijed barem za 15 godina u osoba koje pate od teškoća vezanih uz uporabu opijata.
U SAD-u utrostručena konzumacija opijata kod starijih
Bez obzira na to koji kriterij je odabran, trenutačno raspoloživi podaci "zvone na uzbunu", navodi se u izvješću.
U Sjedinjenim Državama, konzumacija opijata u dobnoj skupini starijih od 65 godina utrostručila se u zadnjem desetljeću.
U Indiji i Nigeriji, stanovnici od 45 do 54 godine pretjerano konzumiraju opijate i sirupe protiv kašlja, a u Japanu lijekovi protiv poremećaja spavanja i anksioznosti "propisuju se nesrazmjerno starijim osobama".
U slučaju starijih osoba, INCB upozorava na "polimedikaciju" koja je "rastući problem", a to je istodobno uzimanje najmanje pet lijekova na dan ili nedopuštenih sredstava koje starije osobe dobivaju na recept ili kupuju u slobodnoj prodaji.
Upozoravaju i na posljedice pandemije covida-19
Takva praksa može izazvati respiratorne tegobe, degenerativne poremećaje, oboljenje jetre, dijabetes i kronične poremećaje mentalnog zdravlja, navodi se u dokumentu i upozorava na opasnost od smrti predoziranjem.
Druge moguće posljedice su: mogući padovi starijih osoba i prometne nesreće koje one mogu izazvati, zatim poteškoće pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti te izolacija i depresija kao posljedica "stigmatizacije" i "srama".
U svom izvješću, INBC upozorava i na posljedice pandemije covida-19 na mentalno zdravlje iako su razna ograničenja "poremetila opskrbni lanac lijekovima na svjetskoj razini".