Misteriozna operacija skupo košta Ukrajinu. "Ginu bez da uopće dođu do obale"

Foto: X

Ukrajinski mediji sve više dovode u pitanje ispravnost odluke Kijeva da se nastavi inzistirati s vršenjem operacija na istočnoj (lijevoj) obali rijeke Dnjepar. Otkako su prošle godine oslobodile Herson, grad na desnoj obali Dnjepra, ukrajinske snage pokrenule su redovite napade preko rijeke. 

U listopadu su postrojbe iz 38. brigade marinaca prešle Dnjepar i infiltrirale se u Krinki, oko 30 kilometara sjeveroistočno od Hersona. Ukrajinski Glavni stožer izvijestio je jučer da su njegove trupe nastavile s kopnenim operacijama na lijevoj obali u Hersonskoj oblasti i tamo održavaju položaje odakle napadaju ruske snage.

Politički analitičar iz Srbije Nikola Miković ispričao je za Newsweek da zbog relativnog neuspjeha svoje protuofenzive pokrenute u lipnju, Kijev nastavlja operacije u tom području iz političkih razloga. Smatra da je Rusija bila u sličnoj poziciji u regiji prošle godine kada je njen general Sergej Surovikin povukao trupe iz Hersona, nakon što je ranije nagovijestio potrebu donošenja "teške odluke".

"Savršeno je jasno da je ukrajinska protuofenziva propala"

Tvrdi da iako Krinki nema istu važnost kao Herson, Ukrajina oklijeva napustiti selo "jer bi takav potez mogao imati značajan utjecaj na političku situaciju u Kijevu".

"Sada je savršeno jasno da je ukrajinska protuofenziva propala, ali očuvanje kontrole nad selom Krinki omogućuje ukrajinskim vlastima da i dalje stvaraju iluziju kako je situacija na lijevoj obali rijeke Dnjepar pod kontrolom", napomenuo je. 

Telegram kanal Politika Strani, koji objavljuje na ruskom jeziku, opisao je borbe u tom području kao "jednu od najmisterioznijih operacija" od početka rata, zbog nejasnih ciljeva i visokih gubitaka. "S ukrajinske strane doista nije sasvim jasan smisao držanja nekoliko stotina boraca", navodi se. 

Uvjereni su da je teško moguće s takvim snagama postići proboj. Dodaju da Ukrajinci sada imaju dobru poziciju na neprijateljskom teritoriju za pokretanje daljnjih napada, ali održavanje pozicije "zahtijeva velike žrtve". Napominju kako Rusi pomno prate desnu obalu i da ih Ukrajinci teško mogu iznenaditi. 

Rusi se pitaju kako njihova vojska ne može potjerati stotinjak Ukrajinaca

Dumskaya, medij sa sjedištem u Odesi, opisao je da operacija kao posljedicu ima velike gubitke, bez ikakve veće svrhe. "Marinci prelaze rijeku i većina ih pogine dok se približavaju obali. Nema govora o daljnjem proboju; sada se snage troše samo na to da ostanu tamo. Za što?" postavili su pitanje. 

Pozvali su ukrajinsko zapovjedništvo "da ograniči ovu operaciju", koja je trebala biti povezana s ofenzivom u Zaporiškoj oblasti koja je već završila. Politika Strani, Telegram kanal proruske internetske novine Strana, naglasio je da postoji "misterij na ruskoj strani" oko toga kako samo nekoliko stotina ukrajinskih boraca može dominirati nad područjem.

Tvrde da situacija može imati "skrivenu političku komponentu" povezanu s proturječjima u ruskom vojno-političkom vodstvu koja nisu u potpunosti izglađena nakon neuspjeha pobune pokojnog vođe Wagnera Jevgenija Prigožina.

Kanal je primijetio da se ruski vojni blogeri počinju okretati protiv načelnika zapovjedne skupine "Dnjepar" general-pukovnika Mihaila Teplinskog, koji je u listopadu zamijenio general-pukovnika Olega Makareviča.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.