ZAVOD za digestivnu kirurgiju Klinike za kirurgiju KBC-a Rijeka je postao Referentni centar Ministarstva zdravstva za minimalno invazivnu kirurgiju kolona, rektuma i anorektalne regije, rečeno je u petak na konferenciji za novinare.
O novom referentnom centru riječkog KBC-a, koji je 12. referentni centar te bolnice, izvijestili su ravnatelj Alen Ružić, predsjednik Upravnog vijeća Ratko Salamon, predstojnik Klinike za kirurgiju Miljenko Kovačević i pročelnik Zavoda za digestivnu kirurgiju Marko Zelić.
Riječ je o velikom priznanju za ustanovu s dugogodišnjom tradicijom čiju je bogatu povijest, uz nastavnu, obilježila i znanstvena aktivnost, kao i stručna postignuća od razvoja transplantacijske kirurgije do suvremenih metoda liječenja, posebice minimalno invazivne i laparoskopske kirurgije.
Međunarodni centar izvrsnosti
Ravnatelj Alen Ružić rekao je da se status referentnog centra teško stječe te da podrazumijeva vrhunske dosege u svim područjima rada - stručnom, znanstvenom i nastavnom.
"Referentni centar jamči našim pacijentima najbolju moguću skrb, to je znak vrhunske kvalitete zdravstvene usluge", rekao je dodavši da je riječ i o međunarodnom centru izvrsnosti, budući da i međunarodni stručnjaci dolaze u riječku bolnicu kako bi stjecali nove kompetencije.
Predstojnik Klinike za kirurgiju Miljenko Kovačević naglasio je da ta klinika ima značajnu povijest, a da je projekt minimalne invazivne kirurgije kolona započeo još prije 20 godina. Dodao je da klinika ima veliku zdravstvenu funkciju jer se na klinici svake godine napravi oko 8500 raznih operacija.
Pročelnik Zavoda za digestivnu kirurgiju Marko Zelić naglasio je važnost prijenosa znanja ističući da su u Zavodu svi segmenti i svaki dio patologije probavnog sustava pokriveni s nekoliko vrsnih liječnika, koji su sposobni za iskorake u znanstvenom i stručnom smislu.
Duga tradicija zahvata
Rekao je da je u posljednje dvije godine 18 liječnika iz nekoliko zemalja boravilo u Zavodu i učilo određene kirurške tehnike. Sve se upotpunjuje i znanstvenim publikacijama i projektima, što zaokružuje sve što jedan referentni centar mora imati, rekao je Zelić.
Kako su naveli iz riječke bolnice, prve operacije debelog crijeva minimalno invazivnom metodom na Zavodu za digestivnu kirurgiju započele su 2002., a tijekom godina uvedeni su zahvati koji su postali standard operativnog liječenja u pacijenata s bolestima debelog i završnoga dijela debelog crijeva.
U Zavodu za digestivnu kirurgiju od 2006. održava se edukacija iz programa napredne laparoskopske kolorektalne kirurgije, a već godinama se primjenjuju najmoderniji principi minimalno invazivnog liječenje bolesti anorektalne regije uz pomoć specijalizirane opreme.
Danas se u Zavodu za digestivnu kirurgiju KBC-a Rijeka obavljaju brojni operacijski zahvati minimalno invazivnim pristupom.