SAVEZNI sudac spriječio je Idaho da provede zabranu pobačaja kada je ženama s komplikacijama u trudnoći potrebna hitna medicinska pomoć, dan nakon što je sudac u Teksasu presudio protiv administracije predsjednika Joea Bidena po istom pitanju.
Suprotstavljene presude došle su u dvije od prvih tužbi zbog pokušaja administracije demokrata da olakša pristup pobačaju, nakon što je američki Vrhovni sud s konzervativnom većinom u lipnju poništio odluku Roe protiv Wadea iz 1973. kojom je postupak legaliziran u cijeloj zemlji.
Otprilike polovica svih saveznih država SAD-a ima ili se očekuje da će nastojati zabraniti ili ograničiti pobačaje nakon odluke Vrhovnog suda. Te države uključuju Idaho i Teksas, koje su, kao i 11 drugih, usvojile zakone o zabrani pobačaja nakon takve odluke.
Pobačaj protuzakonit u Teksasu
Pobačaj je već protuzakonit u Teksasu prema zasebnoj, gotovo stoljetnoj zabrani pobačaja koja je nedavno stupila na snagu nakon odluke Vrhovnog suda SAD-a. Zabrana pobačaja u Idahu stupa na snagu u četvrtak, na isti dan kao i u Teksasu i Tennesseeju.
U Idahu američki okružni sudac Barry Lynn Winmill složio se s američkim Ministarstvom pravosuđa da je zabrana pobačaja, koja stupa na snagu u četvrtak, u suprotnosti sa saveznim zakonom koji pacijentima osigurava hitnu "stabilizirajuću skrb" u bolnicama.
Winmill, imenovan od bivšeg demokratskog predsjednika Billa Clintona, izdao je preliminarnu zabranu kojom se Idahu blokira provođenje zabrane u mjeri u kojoj je u suprotnosti sa saveznim zakonom, navodeći prijetnju pacijentima.
"Ne može se zamisliti tjeskoba i strah koje će doživjeti ako se njihovi liječnici osjećaju sputanim zakonom Idaha koji im ne dopušta pružanje medicinske skrbi potrebne za očuvanje zdravlja i života", napisao je Winmill. "S te točke gledišta, javni interes jasno ide u prilog
izdavanju privremene zabrane", poručio je.
Očekuju se žalbe
Ministarstvo pravosuđa priopćilo je da savezni Zakon o hitnom medicinskom liječenju i Zakon o radu zahtijevaju skrb o pobačaju u hitnim situacijama.
Winmillova odluka uslijedila je nakon što je u utorak kasno navečer u Teksasu donijeta presuda američkog okružnog suca Jamesa Wesleyja Hendrixa.
Hendrix se složio s teksaškim državnim tužiteljem Kenom Paxtonom, republikancem, da smjernice Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi SAD-a, izdane u srpnju, "odbacuju zahtjev da se uzme u obzir dobrobit nerođene djece kada se odlučuje o tome kako stabilizirati trudnicu".
Hendrix, imenovan od bivšeg republikanskog predsjednika Donalda Trumpa, rekao je da savezni Statut ne govori o tome što bi liječnik trebao učiniti kada postoji sukob između zdravlja majke i nerođenog djeteta i da teksaški zakon "popunjava tu prazninu".
Očekuju se žalbe u oba slučaja, a razmatrat će ih odvojeni žalbeni sudovi, jedan sa sjedištem u San Franciscu s reputacijom naklonjenog liberala, a drugi u New Orleansu, poznat po konzervativnim presudama.
Greer Donley, docentica na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Pittsburghu i stručnjakinja za zakon o pobačaju, rekla je da ako ti žalbeni sudovi podrže ovotjedne presude, Vrhovni sud SAD-a bi mogao biti pod pritiskom da intervenira i pojasni zakon.
"Bez saveznog prava na pobačaj, ovo je vrsta pravnog kaosa koju je većina ljudi predviđala da će se dogoditi", rekla je.