Novi lijek za mršavljenje stigao u Hrvatsku. Jedna pacijentica već smršavila 22 kg

Foto: Shutterstock

PROŠLA su dva mjeseca otkako je i u Hrvatskoj dostupan tirzepatid, najnoviji lijek za liječenje dijabetesa i pretilosti, a prvi dojmovi – kako kod pacijenata tako i kod liječnika koji ga propisuju – mogli bi se sažeti u dvije riječi: "nevjerojatno" i "konačno".

Lijek Mounjaro (tvorničko ime tirzepatida) došao je u hrvatske ljekarne 20.11.2024. i do sada je ušao u stotine domova i tisuće liječničkih kartona.

Izgubila 22 kg

Jedna pacijentica iz Zagreba kaže da je 15. studenog 2024., zbog prekomjerne tjelesne težine od 143 kg, počela koristiti minimalnu dozu tog lijeka od 2.5 mg.

"Uz prilagođenu prehranu i uzimanje lijeka do sada sam izgubila 22 kg. Imam izrazito pozitivne dojmove jer, izuzev mučnine u prva dva dana, nemam nikakvih nuspojava. Kada vidim brojku na vagi, to je u potpunosti zanemarivo. Lijek mi je drastično smanjio želju za hranom, slatkišima i grickalicama tako da mi je sada dovoljna četvrtina od onoga što sam nekada mogla pojesti. Osjećam se fizički poletnije i okretnije, nisam više naduta, ne osjećam umor, u stanju sam izdržati puno duže šetnje nego prije. Kvaliteta života mi je već sad u manje od tri mjeseca porasla, a tek sam na početku. Davanje lijeka potpuno je bezbolno", izjavila je za Index Zagrepčanka I.F.T. (29).

Vrlo pozitivna iskustva liječnice

Dr. sc. Ana-Marija Liberati Pršo, iz Centra za debljinu, metabolički sindrom i klinički nutricionizam KB-a Sveti Duh, kaže da su njezina dosadašnja iskustva vrlo pozitivna.

"Nuspojave lijeka uglavnom su manje izražene nego uz liraglutid, semaglutid i dulaglutid, a učinkovitost je veća", tumači.

"Vjerujem da bi broj bolesnika koji ga koriste bio i veći da je jeftiniji. Naime, doze za jedan mjesec od 2.5 i 5.0 mg koje su trenutno dostupne u hrvatskim ljekarnama koštaju oko 250 eura, što je dijelu bolesnika preskupo. Problem je u tome što lijek još uvijek nije stavljen na listu HZZO-a, pa jedan dio bolesnika koji bi ga koristili za liječenje dijabetesa i dalje primjenjuje lijekove GP1RA koji su pristupačniji jer se nalaze na B listi", tumači naša sugovornica, koja se nada da će se i tirzepatid uskoro naći na listi.

Ana-Marija Liberati Pršo

Nove generacije lijekova

Posljednjih desetljeća registriran je cijeli niz lijekova za liječenje dijabetesa koji čine mnogo više od regulacije razina šećera u krvi. Mnogi od njih dovode i do određenog gubitka na tjelesnoj masi, poboljšanja inzulinske osjetljivosti, usporavanja progresije dijabetičkih komplikacija te ostvaruju zaštitni učinak na krvožilni sustav i funkciju bubrega.

Hrvatska iskustva

Liberati Pršo, koja ih i sama propisuje, kaže da njeni bolesnici sa šećernom bolešću, zahvaljujući njihovoj dostupnosti, danas imaju bolju kvalitetu života s manje hipoglikemija, kroničnih komplikacija i hospitalizacija.

"No, usprkos svim tim snažnim i multidimenzionalnim lijekovima, poput SGLT2 inhibitora i GLP1 receptor agonista, i dalje svega polovica osoba s dijabetesom svoju bolest dovodi pod potpunu kontrolu", kaže Liberati Pršo.

"Oni i dalje imaju prekomjernu tjelesnu masu i povišen tlak, nemaju dobro regulirane masnoće u krvi, imaju značajnu inzulinsku rezistenciju, masnu jetru i apneju u snu te i dalje razvijaju kardiovaskularne incidente poput srčanog i moždanog udara te srčanog zatajenja. Pritom je problem primarno u nepravovremenom otkrivanju dijabetesa", kaže Liberati Pršo i pritom ističe da je u slučaju dijabetesa u poodmakloj fazi na većinu navedenih komponenata bolesti izuzetno teško djelovati.

"Problem je u nedovoljnoj edukaciji bolesnika o temeljnim mjerama poput dijabetičke dijete i tjelovježbe, u neredovitim kontrolama, u inerciji prilikom propisivanja snažnijih lijekova, u nepridržavanju propisanog režima uzimanja lijekova itd."

Nova nada – tirzepatid

Liberati Pršo kaže da je posljednjih godina postalo jasno da je potreban još bolji lijek koji, ako se pravovremeno uvede u terapiju, može ne samo izliječiti dijabetes već i spriječiti da do njega dođe.

"Tako je nastao tirzepatid. Lijek koji svojim dvojnim agonizmom ne samo da regulira lučenje inzulina i njegovo djelovanje u ključnim organima dovodeći do normalizacije vrijednosti šećera u krvi, ne samo da smanjuje glad i produljuje osjećaj sitosti i ne samo da smanjuje generaliziranu upalu i poboljšava funkciju srca i krvožilja, već i direktno djeluje na masne stanice potičući njihov metabolizam i smanjujući njihovu masu", dodaje.

O učincima se do sada moglo samo čitati

Iako je u Hrvatskoj dostupan svega dva i pol mjeseca tako da ga trenutno koristi svega nekoliko tisuća Hrvata, Liberati Pršo kaže da su "učinci koji se vide kod pacijenata na tragu onoga što se do nedavno o ovom lijeku moglo učiti samo iz dostupnih studija, studijskih programa te iskustava stranih zemalja koje ga na raspolaganju imaju već nekoliko godina".

"Učinak tirzepatida, počevši od smanjivanja tjelesne mase, usporediv je čak s barijatrijskom kirurgijom, odnosno operacijom smanjenja želuca, koja je do sada bila najučinkovitija metoda liječenja pretilosti viših stupnjeva. Naime, klinička ispitivanja poput SURMOUNT-1 pokazuju da on dovodi do smanjenja tjelesne mase do 22.5% te da taj gubitak ostvaruje čak 57% osoba s prekomjernom tjelesnom masom i pretilošću. Isto ispitivanje pokazalo je kako primjena tirzepatida u osoba s prekomjernom tjelesnom masom i pretilošću dovodi do smanjenja rizika od progresije preddijabetesa u dijabetes tipa 2 za čak 94%, i to u 99% ispitanika praćenih kroz pune 3 godine. Mounjaro ostvaruje 47% veći relativni gubitak tjelesne mase u usporedbi sa semaglutidom koji se zove Wegovy! Točnije, u tzv. head-to-head kliničkom ispitivanju sudionici s prekomjernom tjelesnom masom i pretilošću liječeni tirzepatidom ostvarili su gubitak od 20.2% mase, dok je uz semaglutid taj postotak bio 13.7%", kaže naša stručnjakinja.

Ostali pozitivni učinci

Osim utjecaja na vrijednost glukoze u krvi, tirzepatid pokazuje i pozitivan učinak na masnoće u krvi. Prema rezultatima programa SURPASS, uz dozu od 15 mg dolazi do snižavanja razine triglicerida za 48%, VLDL kolesterola za 23.7% te povisivanja razine HDL kolesterola za 7.1%. Nadalje, tirzepatid pokazuje i preventivni učinak na srčano zatajenje. Prema studiji SUMMIT rizik od pogoršanja srčanog popuštanja pada za 38%. Lijek također pokazuje učinak na smanjenje opsega struka do 20 cm te na smanjenje krvnog tlaka.

Rezultati studija pokazali su da smanjuje apneju kod pretilih za 63% i sadržaj masti u jetri te povlačenje fibroze jetre kod čak 74% bolesnika.

Moguće nuspojave

Nameće se pitanje mogućih nuspojava, odnosno ograničenja primjene ovako snažnog lijeka.

Liberati Pršo kaže da, kao i sa svim ostalim lijekovima, i s tirzepatidom dolazi određeni rizik od neželjenih učinaka.

"Kako u izvješćima mnogobrojnih studija tako i u kliničkoj praksi, najčešće se javljaju mučnina, osjećaj težine u želucu, nadutost, poremećaj u učestalosti i konzistenciji stolice te osjećaj slabosti, a mogu se javiti i ozbiljnija opstipacija, povraćanje, pojava žučnih kamenaca i upala žučnjaka te upala gušterače, odnosno pankreatitis. No, ukoliko se prije uvođenja lijeka provede detaljna obrada bolesnika te isključe rizični čimbenici za nastanak težih nuspojava poput upale žučnjaka i pankreatitisa, ukoliko se bolesnici educiraju o pravilnoj prehrani tijekom liječenja te im se omoguće dovoljno česte kontrole, navedene nuspojave i ozbiljnije posljedice svode se na minimum", zaključuje Liberati Pršo.

***

Knjigu Indexovog znanstvenog novinara Nenada Jarića Dauenhauera, koja tematizira najkontroverznije i najzanimljivije teme u znanosti poput klimatskih promjena, pseudoznanosti, pandemije, GMO-a i nuklearki, možete nabaviti ovdje.

Knjiga se sastoji od tekstova našeg novinara objavljenih kroz više godina rada na Indexu.

Objavljuje Index VijestiSubota, 5. studenoga 2022.

 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.