Turska osudila troje poznatih novinara na doživotni zatvor jer su slali "podsvjesne poruke"

Foto: Hina

TURSKI sud danas je na doživotni zatvor osudio troje poznatih novinara optuženih za veze s pokušajem državnog udara 15. srpnja 2016., izvijestila je državna novinska agencija Anadolija.
 
Braća Ahmet i Mehmet Altan i novinarka Nazli Ilicak, koji niječu bilo kakvu povezanost s neuspjelim državnim udarom, osuđeni su uz trojicu suoptuženika na doživotni zatvor u sklopu procesa koji branitelji slobode tiska kritiziraju, navodi Anadolija.
 
Šest optuženih je proglašeno krivima posebice zbog pokušaja rušenja ustavnog reda, tj. pokušaja puča koji je potresao Tursku u noći između 15. i 16. srpnja 2016., precizira Anadolija.
 
Optuženi da su slali "podsvjesne poruke" pristašama puča
 
Optuženi su uvijek tvrdili da su nedužni u toj aferi i odbacivali su "apsurdne" optužbe. Oni su posebice optuženi da su slali "podsvjesne" poruke pristašama puča tijekom emisije koju je izravno prenosila televizija uoči neuspjelog udara.
 
Novinari bez granica su na društvenoj mreži Twitter istaknuli da se radi o "crnom danu" za slobodu tiska u Turskoj.
 
Posljednjih mjesec dana turski sud je odbio osloboditi Mehmeta Altana bez obzira na odluku Ustavnog suda koji je ocijenio da se njegovim zatočenjem krše prava.
 
Mehmet Altan (65) je autor nekoliko djela o politici. Uhićen je u rujnu 2016. s bratom Ahmetom, piscem i novinarom (67) koji je osnovao oporbeni list Taraf.
 
Nazli Ilicak, novinarka i spisateljica (73) koja je do 2013. radila za veliki provladin list Sabah, nalazi se u zatvoru od kraja srpnja 2016.
 
Nakon neuspjelog puča uhićeno više od 50.000 ljudi
 
Još tri osobe osuđene danas su bivši direktor marketinga dnevnog lista Zaman Yakup Simsek, instruktor na policijskoj akademiji Sukru Tugrul Ozsengul i grafičar Zamana Fevzi Yazici.
 
Pokušaj državnog udara Ankara pripisuje kleriku Fethullahu Gulenu koji živi u Sjedinjenim Državama i niječe bilo kakvu upletenost.
 
Nakon neuspjelog puča je vlada pokrenula čistke bez presedana. Više od 50.000 osoba je bilo uhićeno i više od 140.000 otpušteno ili suspendirano. Turska se nalazi na 155. mjestu od ukupno 180 država na popisu slobode tiska Novinara bez granica.
 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.