Nova američka regulacija označava kraj ere gotovo bescarinske online kupnje iz Kine. Počevši od danas, svi mali paketi koji u SAD stižu s kineskih online platformi poput Sheina i Temua podliježu uvoznim carinama po artiklu, čime se zatvara tzv. de minimis rupa u zakonu.
To znači da će proizvodi koji su dosad stizali jeftino i bez dodatnih davanja – poput majica od 10 dolara ili komoda od 30 dolara – odsad biti znatno skuplji. Promjena je već šokirala mnoge američke kupce.
Jedna korisnica iz Tampe, Amanda Norris, planirala je kupiti dva pseća pojasa preko Temua. "Ukupna cijena bila je 33 dolara, ali su uvozne pristojbe dodale još 46 dolara, pa je ukupni iznos skočio na više od 80 dolara", ispričala je za NPR. Norris kaže da sada "traži alternativu jer više ne može priuštiti Temu".
Administracija Donalda Trumpa tvrdi da je cilj promjene borba protiv krijumčarenja fentanila i drugih opasnih supstanci koje se, kako navode, često skrivaju u jeftinim paketima kako bi se izbjegle kontrole i carine.
No uz to navode i druge razloge: Zaštita američkih radnika i poduzeća, koji ne mogu konkurirati ultra niskim cijenama kineskih prodavača, povećanje proračunskih prihoda jer je država gubila milijune dolara na paketima oslobođenima carina te zabrinutost zbog prisilnog rada i krivotvorenja, osobito kad su u pitanju platforme poput Sheina i Temua.
Razlog poskupljenja je i ukidanje de minimis iznimke, a riječ je o američkom zakonskom izuzeću starom gotovo sto godina, koje je oslobađalo male pošiljke carina ako su vrijedile manje od određenog iznosa. Taj prag je 2016. podignut na 800 dolara, što su kineske platforme brzo iskoristile. Slali su pakete izravno kupcima u SAD, izbjegavali poreze i nudili znatno niže cijene.
U međuvremenu, broj takvih pošiljaka je eksplodirao – danas ih je više od milijardu godišnje, što američke carinske službe ne mogu fizički obraditi. Od sada svaki takav paket mora biti formalno prijavljen, s jasno označenim podrijetlom, sadržajem i vrijednošću. To znači više papirologije za uvoznike i logističke tvrtke, kao i kašnjenja u dostavi.
"To je ogroman logistički šok za sve uključene – potrošače, špeditere i prijevoznike", rekao je Ram Ben Tzion, direktor tvrtke za digitalni nadzor trgovine Ultra.
Temu i slične platforme već su počele promovirati "lokalne proizvode" – artikle koji se već nalaze u skladištima u SAD-u i za koje se ne plaća carina. No i ta zaliha će brzo nestati. Američka carinska služba (CBP) upozorava da mnogi paketi sadrže krivotvorene ili opasne proizvode te da će nova pravila omogućiti bolje nadgledanje uvoza i suzbijanje krijumčarenja.