Trumpova administracija planira već ovog tjedna poslati do 9000 nedokumentiranih migranata u američki pritvorski centar u zaljevu Guantanamo na Kubi, izvijestili su sinoć Washington Post i Politico.
Dužnosnici su medijima rekli da se među stranim državljanima koji se razmatraju za transfer u objekt nalaze migranti iz Belgije, Ujedinjenog Kraljevstva, Francuske, Njemačke, Haitija, Irske, Litve, Nizozemske, Poljske, Turske i Ukrajine.
Od veljače, Sjedinjene Američke Države (SAD) držale su oko 500 migranata u zaljevu Guantanamo, ali izvori upoznati s transferom rekli su da se objekt priprema za medicinski pregled 9000 ljudi kako bi se utvrdilo jesu li dovoljno zdravi da budu poslani tamo.
Zloglasna povijest zaljeva Guantanamo datira iz razdoblja nakon terorističkih napada na Sjedinjene Američke Države 11. rujna 2001., kada je tamo poslan velik broj osumnjičenih terorista nakon što ih je zarobila američka vojska.
Američki predsjednik Donald Trump u siječnju je najavio da planira koristiti pritvorski centar za transfer nedokumentiranih imigranata. Transferi bi mogli početi već u srijedu, s planom privremenog smještaja pritvorenika u Guantanamu prije deportacije u njihove zemlje podrijetla.
Taj potez dio je predsjednikove akcije suzbijanja ilegalne imigracije, s poticanjem racija Službe za imigraciju i carine (ICE) kako bi se postiglo više uhićenja i deportacija nedokumentiranih imigranata. „Pod vodstvom predsjednika Trumpa želimo postaviti cilj od najmanje 3000 uhićenja dnevno za ICE", rekao je zamjenik šefa osoblja Bijele kuće Stephen Miller za Fox News prošlog mjeseca, dodajući da administracija planira povećati taj broj.
Službeni razlog transfera je oslobađanje prostora u pritvorskim centrima u kontinentalnom dijelu SAD-a, a dokumenti koje su dobili Politico i Washington Post sugeriraju da Ministarstvo domovinske sigurnosti (DHS) možda neće unaprijed obavijestiti zemlje pritvorenih migranata o njihovom transferu u zaljev Guantanamo.
Većina transfera dolazi iz zemalja prijateljskih prema Sjedinjenim Državama i europskih zemalja, što je uznemirilo neke američke diplomate, a neki dužnosnici američkog State Departmenta koji rade na europskim poslovima navodno pokušavaju uvjeriti DHS da odustane od plana. „Poruka je šokirati i zastrašiti ljude, uznemiriti ih. Ali mi smo saveznici", rekao je dužnosnik State Departmenta za Politico.
Američka unija za građanske slobode (ACLU) podnijela je tužbu kojom želi spriječiti vladu da prebaci pritvorenike u Guantanamo. Taj slučaj je još uvijek u tijeku. „Vlada nije utvrdila legitimnu svrhu držanja imigracijskih pritvorenika u Guantanamu, umjesto u pritvorskim centrima unutar Sjedinjenih Država", navodi se u tužbi.