ŠTO će se dogoditi ako Moskva isključi plin? Otkako je Putin naredio svojim trupama da napadnu Ukrajinu, ovo pitanje muči sve europske vlade više nego išta drugo. Strahovalo se da je prekid opskrbe plinom adut na koji bi ruski predsjednik mogao igrati ako se rat razvuče u dugu zimu te da bi građani europskih zemalja mogli vršiti pritisak na vlade da ne žrtvuju udobnost u korist Ukrajine.
Smatralo se da bi nacionalni čelnici pod pritiscima iznutra mogli agitirati za ublažavanje sankcija ili za postizanje mira pod uvjetima povoljnima za Moskvu.
Rusija računala na smrzavanje
"U Rusiji postoji tradicionalno gledište da je jedna od najvećih prednosti u ratovanju opća zima", objasnio je za CNN Keir Giles, viši savjetnik u trustu mozgova Chatham House.
"U ovom slučaju, Rusija je nastojala iskoristiti zimu kako bi povećala snagu jednog od svojih aduta: energetskog oružja. Rusija je računala na zimsko smrzavanje kojim bi urazumila Europu i uvjerila javnost diljem kontinenta da potpora Ukrajini nije vrijedna njezine patnje", dodaje Giles.
Europski je kontinent zadesila mnogo blaža zima nego što se očekivalo, a to je, zajedno s koordiniranim naporima da se smanji potrošnja plina, Putinu iz ruku otelo jedan od najvećih aduta.
Kako idemo dalje u 2023., europske vlade imaju priliku uskladiti stajališta i smanjiti ovisnost o ruskom plinu prije nove zime.
Gomilanje plina nije dovoljno
Adam Bell, bivši dužnosnik britanske vlade za energetiku, kaže da je topla zima zapravo "kupila Europi godinu jer hladniji prosinac i siječanj pojeli bi mnoge europske zalihe plina".
Međutim, upozorava da jednostavno gomilanje plina nije dovoljno: "Potrebno je više raditi na učinkovitosti. Kuće i tvrtke trebaju zgrade koje troše manje energije kroz izolaciju. Kompanije moraju prebaciti proizvodne procese s prirodnog plina."
Kritičari optužuju europske vlade da su se previše usredotočile na kontrolu trenutačne cijene plina, umjesto da ulažu u dugoročnije mjere poput učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.
"Postoji razumljiv politički instinkt da se smanji cijena jer se izravno bave problemima troškova kućanstava i poduzeća. Ali pojeftinjenje plina ne potiče smanjenje ukupne potrošnje", kaže Milan Elkerbout, znanstveni suradnik u Centru za europske političke studije.
Ranjivost Europe
Europa sada ima priliku provesti određene promjene u svojim navikama potrošnje energije, a koje su se pokazale politički teškima. Prigovori obnovljivim izvorima kao što su vjetroelektrane gledaju se u novom svjetlu, sada kada su stvarni troškovi i nestabilnost koji dolaze s uvoznim plinom očitiji.
"Vlade bi trebale učiniti više kako bi potaknule i ubrzale razvoj obnovljivih izvora energije", rekao je John Springford, zamjenik ravnatelja Centra za europsku reformu. "Velik bi korak bilo davanje zelenog svjetla energiji vjetra. Također bi bilo mudro da vlade izgrade skladišne kapacitete za tekući prirodni plin (LNG), što može biti prilično brzo i izravno smanjuje potrebu za ruskim plinom."
"Ranjivost Europe koja je iznenada razotkrivena nastala je zbog dugotrajnog samozadovoljstva zapadnih sila", kaže Giles.
"Zapadna Europa nije bila voljna poslušati države na prvoj liniji koje su upozoravale na namjere ruskog režima i shvatile da je skuplja energija cijena koju se isplati platiti u zamjenu za imunost na ruske pritiske", dodaje.
Rekordna potražnja za ugljenom
Koliko god apsurdno zvučalo dok bombe i dalje padaju na Ukrajinu, povratak na staro samozadovoljstvo i neuspjeh u jačanju energetske neovisnosti Europe nije isključen, piše CNN.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) priopćila je u prosincu da je globalna potražnja za ugljenom - najvećim zagađivačem od svih fosilnih goriva - dosegla rekordnu razinu 2022. godine. Samo godinu dana nakon što su se zemlje složile da postupno smanje upotrebu ugljena na klimatskoj konferenciji Ujedinjenih naroda u Glasgowu Europa je ponovo uključila neke od svojih nedavno zatvorenih elektrana na ugljen.
Nedjelovanje sada moglo bi Europu odvesti u katastrofu sljedeće zime, a energetska kriza koju je sam izazvao vratila bi Putinu moć koja mu je uskraćena pukom srećom i neuobičajeno toplim vremenom.