Troje optuženih za najveću kriptoprevaru u Hrvatskoj. Prijeti im zatvor

Foto: PIXSELL/Nel Pavletic

Općinsko državno odvjetništvo u Rijeci je po završetku istrage protiv troje državljana Republike Hrvatske (1993., 1986. i 1987.), zbog kaznenog djela prevare iz članka 236. stavka 1. i 2. u svezi članka 52. Kaznenog zakona, podignulo optužnicu pred Općinskim sudom u Rijeci.

Optuženi su osnivači i vlasnici firme BitLucky iz Kostrene Luka Burazer i Eugen Travalja te tajnica Vedrana Golušin. 

Prevarili 220 ljudi, šteta procijenjena na najmanje 4.6 milijuna eura

Općinsko državno odvjetništvo ih tereti da su od 2018. do 2023. u Rijeci zajednički pozivali ulagače na ulaganje u kriptovalute, primajući uplate u gotovini.

Iako su tvrdili da će sredstva biti korištena za trgovanje kriptovalutama, zapravo su ih koristili za osobne potrebe, navodi se u optužnici.

Prema optužnici, prevarili su najmanje 220 ulagača s kojima su sklopili jednogodišnje ugovore o investiranju, lažno obećavajući isplatu uloženog novca i dodatne zarade na zahtjev te uvjeravajući ih u sigurnost ulaganja.

Svime navedenim nanijeli su štetu od najmanje 4.619.569,37 eura, stoji u optužnici. Valja dodati da je optužnica stigla nakon godinu dana i devet mjeseci istrage.

Prijeti im od jedne do osam godina zatvora

Prema Kaznenom zakonu Republike Hrvatske, za kazneno djelo prevare iz članka 236. stavka 1. predviđena je kazna zatvora do pet godina.

Ako je kaznenim djelom pribavljena znatna imovinska korist, što se odnosi na stavak 2. istog članka, kazna zatvora može biti od jedne do osam godina. S obzirom na to da se u optužnici navodi da su okrivljenici oštetili ulagače za iznos od najmanje 4.619.569,37 eura, što predstavlja znatnu imovinsku korist, prijeti im kazna zatvora u rasponu od jedne do osam godina.

Burazer je prije gotovo dvije godine poslao mail i - nestao

Podsjetimo, sve je krenulo 18. svibnja 2023. godine, kada se Luka Burazer kao šef firme posljednji put obratio svojim ulagačima. 

Poslao je mail u kojem je rekao da je nizom loših odluka firmu doveo u krizno stanje. 

Iako je rekao da će biti dostupan na mobitel, tada mu se gubi svaki trag. Isključio je telefon, nije odgovarao na mailove, a obrisao je i sve profile na društvenim mrežama. Obrisao je i kanal na platformi Discord, na kojoj se vodila komunikacija između njih i klijenata. 

Skrivanje od javnosti, ali i od ulagača, trajalo je mjesecima. 

Skrivali se mjesecima, a onda se Burazer javio s nepoznate lokacije u bizarnom intervjuu

Nitko nije znao gdje su bili Burazer, njegova zaručnica i tajnica firme Vedrana Golušin te suosnivač Eugen Travalja, s kojim su se skrivali njegova supruga i malodobno dijete. 

Kružilo je društvenim mrežama nekoliko teorija o tome gdje su i što rade, ali ništa nije potvrđeno. Potom se Burazer oglasio s nepoznate lokacije bizarnim intervjuom za Jutarnji list i poručio da nisu u bijegu, nego su se sklonili da bi ostali živi. 

A onda je stigao studeni pretprošle godine i uhićenje. Potom su svi troje pušteni na slobodu u veljači prošle godine po sili zakona.

Prije toga su u istražnom zatvoru proveli tri mjeseca, a s obzirom na to da tada nije bilo optužnice te da ih se tereti za kaznena djela iz nadležnosti Općinskog suda, a ne Županijskog, nije bilo uvjeta za produljenje mjere opreza.

Policija: Ako novac bude na računu, onda će se vratiti. Ako ne, onda...

Tada je riječka policija sazvala konferenciju za medije i na njoj objavila da su uhićeni u proteklih pet godina prevarili preko 800 ljudi koji su ulagali i trgovali kriptovalutama. Prijavu policiji podnijelo je do tada 250 oštećenika. Iz policije su rekli da su neki oštećeni ulagali i po nekoliko stotina tisuća eura.

Policija je istaknula da ih nije ni tražila, kao i da nije bila raspisana tjeralica zbog nedostatka dokaznog materijala.

Nisu znali reći ni je li bilo novca na pronađenim cold walletima (op. a. uređaji na kojima se pohranjuju kriptovalute). 

Na pitanje novinara kako će se oštećene obeštetiti, policija je odgovorila da je stvar složena. 

"Ako ima novca na računu, onda će se to vratiti. Ako novca nema, oni će u privatnom postupku tražiti novac na ovaj ili onaj način", poručeno je tada javnosti iz PU primorsko-goranske.

 

Iz policije su tada rekli da su pretraženi njihovi domovi i osobni automobili, oduzeti su im prijenosna i stolna računala, razna dokumentacija i oprema te da se kriminalistička istraga nastavlja u koordinaciji s Državnim odvjetništvom i Poreznom upravom.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.