Foto: 123rf
Prema izviješću Svjetske zdravstvene organizacije, četiri posto adolescenata je pretilo. Gotovo jedna petina adolescenata ima previše kilograma ili je pretila. Najveći broj pretile djece i mladih, prema istraživanju, je u istočnoj Europi.
Samo oko trećine djevojčica u dobi od 11 do 15 godina iz 40 zemalja, prema istraživanju iz 2014., konzumiralo je dnevno voće, a tri posto ih je tvrdilo da nikad ne jedu voće. Dječaci jedu značajno manje voća od djevojčica, a što su stariji, jedu ga još manje. Oni koji žive u bogatijim obiteljima, jedu više voća. Što se tiče konzumacije povrća, stanje je slično. Malo više od trećine adolescenata jede povrće svakodnevno, a pet posto ih uopće ne konzumira povrće.
Širom Europe, 19 posto adolescenata svakodnevno pije zaslađena pića. U Britaniji je, prema pisanju Guardiana, postotak još veći, njih čak 26 posto.
Nedovoljno tjelesne aktivnosti i epidemija pretilosti
Tjelesnim aktivnostima adolescenti se bave malo, a još manje kako postaju stariji.
"Mladi ljudi provode oko 60 posto vremena sjedeći", piše u izvješću.
"Usprkos stalnim naporima da se smanji pretilost kod djece, jedan od tri adolescenta u Europi i dalje je pretio. Najviše ih je u istočnoj Europi i u mediteranskim zemljama. Ono što zabrinjava je epidemija pretilosti koja se širi istočnom Europom u kojoj su povijesne stope pretilosti uvijek bile niske", govori Zsuzsanna Jakab, regionalna šefica SZO-a, koja poziva na odlučne akcije vlada širom kontinenta.