Objavljena Timesova ljestvica sveučilišta, pogledajte kako stoje hrvatska

Foto: Facebook

Sveučilište Sjever prvi je put uvršteno na Timesovu ljestvicu sveučilišta među 25 posto najboljih po ostvarenju ciljeva održivog razvoja UN-a od ukupno 2318 sveučilišta, a među hrvatskim sveučilištima na toj je ljestvici najbolje rangirano Sveučilište u Splitu.

Sveučilište Sjever u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja rangirano je između 401. i 600. mjesta, a po rezultatu u području kvalitete obrazovanja između 301. i 400. mjesta, što je rektor Marin Milković ocijenio izvanrednim rezultatom za instituciju koja kontinuirano gradi status pokretača razvoja regije, priopćilo je Sveučilište.

Među ciljevima po kojima se rangiraju sveučilišta su Svijet bez siromaštva, Svijet bez gladi, Zdravlje i blagostanje, Kvalitetno obrazovanje, Rodna ravnopravnost, Čista voda i sanitarni uvjeti, Pristupačna i čista energija, Dostojanstven rad i gospodarski rast, Industrija, inovacije i infrastruktura, Smanjenje nejednakosti, Održivi gradovi i zajednice, Odgovorna potrošnja i proizvodnja, Odgovor na klimatske promjene, Očuvanje vodenog svijeta, Očuvanje života na kopnu, Mir, pravda i snažne institucije i Partnerstvom do ciljeva.

Među hrvatskim sveučilištima najbolje pozicionirano splitsko

Sveučilište Sjever prijavilo je i ostvarilo rang u 10 od 17 ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda, a najbolji je rezultat ostvarilo u području Zdravlja i blagostanja, gdje je zauzelo poziciju između 101. i 200. mjesta.

Među hrvatskim sveučilištima najbolje je pozicionirano Sveučilište u Splitu, koje se nalazi između 201. i 300. mjesta, slijedi Sveučilište u Rijeci između 301. i 400. mjesta, dok je Sjever na trećem mjestu. Sveučilište u Dubrovniku nalazi se između 1001. i 1500. mjesta, kao i Sveučilište u Zagrebu.

Sveučilište u Splitu prvi put je na ljestvicu u ostvarivanju ciljeva održivog razvoja uvršteno 2021. godine, kada je bilo između 801. i 1000. mjesta. Sveučilište u Rijeci na toj je ljestvici od 2022. godine, kada je bilo jednako rangirano kao i danas, kao i Sveučilište u Dubrovniku, koje je na ljestvicu prvi put uvršteno 2023. godine.

Općenita kvaliteta mjeri se u pet područja

Sveučilište u Zagrebu prošle je godine bilo pozicionirano između 801. i 1001. mjesta. Po kvaliteti obrazovanja, i splitsko i riječko sveučilište rangirani su između 201. i 300. mjesta, a dubrovačko iznad 1501. mjesta.

U ostvarenju održivih ciljeva ukupno je najbolji rezultat ostvarilo australsko sveučilište Western Sydney University, zatim britansko University of Manchester, te je na trećem mjestu Kyungpook National University u Južnoj Koreji.

Općenita kvaliteta sveučilišta mjeri se u pet ključnih područja: Poučavanje, Istraživačko okruženje, Kvaliteta istraživanja, Sudjelovanje u industriji i Međunarodni izgledi. Prema tim parametrima, najboljim sveučilištima na svijetu očekivano su proglašena ona najprestižnija iz anglofonog područja.

Kineska sveučilišta sve bliže top 10 najboljih

Na prvom je mjestu Sveučilište u Oxfordu, već devetu godinu zaredom, no ove je godine na drugom mjestu Massachusetts Institute of Technology (MIT), koji je pretekao Stanford, koji je sada na šestom mjestu. Harvard je na trećem mjestu, a kineska sveučilišta bliže se poziciji top 10 najboljih. Pokazalo se da se ugled britanskih i američkih sveučilišta smanjuje prema podacima na mrežnim stranicama THE-a.

U prvih 200 sveučilišta od ove se godine nalaze Brazil, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati. U svjetskom poretku od hrvatskih sveučilišta i splitsko i zagrebačko nalaze se između 1201. i 1500. mjesta, a riječko iza 1501. mjesta.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.