Švedska premijerka najavila ostavku i priznala poraz. Desnica preuzima vlast

Foto: EPA

ŠVEDSKA socijaldemokratska premijerka Magdalena Andersson priznala je poraz na izborima, predavši vodstvo države desnom bloku koji čine četiri stranke. Svi glasovi još nisu prebrojani, ali Andersson, koja je prošle godine postala prva švedska premijerka, rekla je da rezultati pokazuju da je desni blok pobijedio.

"Stoga ću sutra od predsjednika parlamenta tražiti da napustim svoju funkciju", rekla je premijerka tijekom konferencije za medije.

Švedski demokrati će prvi put biti dio vlasti

Umjereni, Švedski demokrati, demokršćani i liberali nakon izbora u nedjelju trebali bi imati 176 zastupnika u parlamentu s 349 mjesta. Lijevi blok osvojio je 173 mjesta, pokazuju trenutni rezultati.

Izbori predstavljaju preokret u švedskoj politici jer bi prvi put dio vlasti trebali postati protuimigrantski Švedski demokrati, ignorirani od svih drugih stranaka otkad su ušli u parlament 2010. godine. Oni su na putu da osvoje 20.6 posto glasova, čime su prestigli Umjerene, koji imaju 19.1 posto i postali su najveća stranka desnice.

Iako je stranka Ulfa Kristerssona slabija po rezultatima, čelnik Švedskih demokrata Jimmie Akesson nema toliku sposobnost okupiti široku podršku potrebnu za zbacivanje socijaldemokrata.

Novu vladu čekaju komplicirani odnosi s Turskom zbog ulaska u NATO

Nova švedska vlada sada bi se trebala pozabaviti sigurnosnim problemima koje je Turska iznijela u pregovorima za ukidanje veta na članstvo Švedske i Finske u NATO-u, rekao je turski ministar vanjskih poslova Mevlut Cavusoglu.

Dvije su zemlje podnijele zahtjev za pridruživanje sigurnosnom savezu kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu, ali su se suočile s protivljenjem Turske, koja ih optužuje za nametanje embarga na oružje Ankari i podupiranje skupina koje smatra terorističkima.

Turska je povukla svoj veto tijekom summita NATO-a u lipnju u zamjenu za, kako je rekla, konkretne dobitke po tom pitanju. Međutim, Ankara kaže da nordijske zemlje otad nisu poduzele željene korake.

Turski ministar: Zahtjevi su jasni i moraju se ispuniti

Turski ministar Cavusoglu rekao je na brifingu za novinare da Turska nije očekivala da će Švedska poduzeti korake prije izbora prošle nedjelje, ali sada je na potezu sljedeća vlada u Stockholmu, koja mora djelovati po tom pitanju.

"Oni znaju da ovaj sporazum neće odobriti turski parlament ako ne poduzmu korake", kazao je Cavusoglu.

Tri zemlje potpisale su sporazum o ukidanju veta Ankare u zamjenu za obećanja o borbi protiv terorizma, ali Turska je rekla da će blokirati kandidature za članstvo ako se obećanja ne ispune. Tražila je izručenje 73 osobe iz Švedske i desetak iz Finske.

Dužnosnici triju zemalja dogovorili su se u kolovozu da će se nastaviti sastajati u idućim mjesecima kako bi razgovarali o onome što brine Tursku.

"Postoji sporazum i zahtjevi ovog sporazuma su jasni. Oni se moraju ispuniti", zaključio je Cavusoglu.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.