ČEŠKA je u subotu protjerala 18 ruskih diplomata koje je "identificirala kao osoblje tajne službe". Rusija je nakon toga u ponedjeljak odgovorila vlastitim protjerivanjem dvadeset čeških diplomata u znak odmazde. Što stoji iza ovog dramatičnog diplomatskog sukoba?
> Rusija protjerala 20 čeških diplomata, imaju jedan dan da napuste zemlju
Jednom riječju - eksplozija. Preciznije, nekoliko misterioznih eksplozija koje su se dogodile u spremištu streljiva 2014. godine u češkim Vrbeticama, 330 km jugoistočno od Praga, u kojima je poginulo dvoje zaposlenika privatne tvrtke koja je iznajmljivala skladište od državne vojne organizacije.
Mislili da se radilo o nesreći, onda shvatili da je eksplozija podmetnuta
Za eksploziju se prvo mislilo da je nesretni slučaj. Ali kako su češki premijer Andrej Babiš i ministar vanjskih poslova Jan Hamaček izvijestili prilikom progona ruskih diplomata i navodnih špijuna, češke vlasti sad sumnjiče upravo ruske obavještajne službe za njeno izazivanje.
"Postoji osnovana sumnja u umiješanost časnika ruske obavještajne službe GRU, jedinice 29155, u eksploziju spremišta streljiva na području Vrbetica", rekao je Babiš na sastanku prikazanom uživo na televiziji.
Eksplozija je bila ogromna - razbila je prozore na kilometrima udaljenim kućama i ostavila iza sebe tinjajući krater u šumi na istoku Češke, nedaleko od granice sa Slovačkom, piše Radio Slobodna Europa.
Tu, međutim, ova priča dobiva još bizarniji zaplet, dostojan špijunskih trilera. Naime, dvojicu ruskih državljana koje Prag sumnjiči za podmetanje eksplozije 2014. dokazi povezuju sa zloglasnom ruskom vojno-obavještajnom službom nazvanom Glavna obavještajna uprava, ali poznatijom po svojoj kratici GRU, piše BBC.
Zloglasna jedinica ruskog GRU-a
Točnije, povezuju ih s jedinicom 29155 GRU-a čiji zadaci su, prema saznanjima zapadnih obavještajnih službi, sabotaža, subverzije i atentati.
> GRU - tajna služba koja ubija i hakira za Putina
Foto: Reuters
A brojni dokazi sugeriraju da je jedna od misija koji su ova dvojica Rusa - Anatolij Čepiga i Aleksandar Miškin - imali bio atentat na bivšeg dvostrukog rusko-britanskog špijuna Sergeja Skripala. Skripal je, podsjetimo, sa svojom kćeri Julijom otrovan misterioznim bojnim otrovom novičokom, izumljenim u Sovjetskom Savezu, u engleskom gradiću Salisburyju u ožujku 2018.
Zahvaljujući pravovremenom i uspješnom liječenju britanskih liječnika, Skripali su preživjeli, ali Britanka koja je naknadno došla u kontakt s odbačenom bočicom ovog nervnog otrova, Dawn Sturgess, umrla je.
Britanski istražitelji utvrdili su uz pomoć nevladine istraživačke organizacije Bellingcat da su upravo Čepiga i Miškin došli u Salisbury s lažnim putovnicama (pod imenima Ruslan Boširov i Aleksandar Petrov) i tamo podmetnuli otrov Skripalu, aplicirajući ga na kvaku vrata njegove kuće, nakon čega su odletjeli natrag u Rusiju.
Ruski agenti tvrdili da su u Salisbury došli kao turisti, a ne atentatori na Skripala
Ova dvojica Rusa kasnije su dala intervju za Russia Today, neuvjerljivo tvrdeći da su oni sportski treneri i nutricionisti, a ne tajni agenti, i da su u Engleskoj bili u običnom turističkom posjetu. U Salisbury su, kažu, došli vidjeti "slavnu katedralu" i njen "slavni zvonik visok 132 metra".
> Rusi osumnjičeni za trovanje u Engleskoj: "Mi smo samo turisti"
Kako se sada saznalo, ova dvojica agenata GRU-a koristila su ista lažna imena kad su tri i pol godine ranije, 11. listopada 2014., došli u Prag i tamo ostali dva dana, nakon čega su otišli u Ostravu - u čijoj blizini se nalazi skladište streljiva koje je eksplodiralo 16. listopada. Čepiga i Miškin su istog dana otišli u Beč i ukrcali se u avion natrag za Moskvu.
Češki istražitelji još uvijek ne znaju kako je skladište oružja točno dignuto u zrak, ali Čepiga i Miškin su glavni osumnjičeni. Kako su češki izvori povezani s istragom otkrili za BBC, glavni dokaz koji ih povezuje s ovom eksplozijom, u kojoj je poginulo dvoje Čeha, je e-mail koji je poslan Imex grupi, tvrtki koja je vodila dotično skladište.
E-mail povezao Putinove agente s eksplozijom i trovanjem Skripala
U e-mailu su se oni koji su ga poslali predstavili kao pripadnici Nacionalne garde Tadžikistana, Ruslan Tabarov (iz Tadžikistana) i Nikolaj Popa (iz Moldavije). Fotografije koje su imali na putovnicama iste su one koje su imali osumnjičeni za pokušaj ubojstva Skripala u Salisburyju 2018. Njih dvojica su zatražila dozvolu za posjet češkom skladištu u sklopu navodne inspekcije. Skladište je uskoro razneseno.
Međutim, češki istražitelji su utvrdili da je e-mail poslan iz Rusije, a ne iz Tadžikistana. A u bazi podataka Skypea ovaj e-mail su povezali s korisnikom nazvanim "Andrej O".
A zapovjednik dotične jedinice 29155 ruskog GRU-a poznat je kao Andrej Averjanov - iako se vjeruje da je i to lažno ime.
Skladište koristio bugarski trgovac oružjem koji je 6 mjeseci kasnije otrovan
U raznesenom skladištu streljivo je, među ostalima, držao bugarski trgovac oružjem po imenu Emilian Gebrev, kažu izvori za BBC. A to je ustvari još jedna poveznica s jedinicom 29155. Gebrev se šest mjeseci nakon eksplozije u Češkoj, u travnju 2015. iznenada razbolio u Sofiji. Nakon što je pušten iz bolnice, opet se razbolio. Unatoč sumnjama na trovanje, bugarski istražitelji nisu uspjeli utvrditi otrov ni počinitelja sve do trovanja Skripalja 2018.
Naime, treći ruski agent koji je došao u Englesku kad je Skripalj otrovan, poznat samo po lažnom imenu Sergej Fedotov, bio je i u Bugarskoj kad je Gebrev otrovan. Štoviše, bugarske vlasti otkrile su da su se Fedotov i još dvojica agenata iz jedinice 29155 čekirali u hotel u istom kompleksu u kojem se nalazi Gebrevljev ured u travnju 2015. Inzistirali su na sobi s pogledom na ulaz u podzemnu garažu.
Prvo eksplozija kao upozorenje, pa onda trovanje?
Snimka s nadzorne kamere koju su bugarski istražitelji objavili prošle godine pokazuje da je jedan od njih trojice prišao automobilu Gebreva parkiranom u garaži, ali i automobilima njegovog sina i poslovnog partnera. I oni su se uskoro razboljeli. Vjeruje se da je i ovdje otrov namazan na kvaku vrata, u ovom slučaju automobilskih. Fedotov je odletio iz Bugarske isti dan kad je Gebrev otrovan.
Gebrev se, smatraju analitičari, našao na meti Putinovih atentatora zato što je prodavao oružje nizu zemalja, uključujući Ukrajini, što je možda uključujući i Ukrajinu, za koje Moskvi nije bilo u interesu da nabavlja oružje - ili zato što je predstavljao konkurenciju ruskim trgovcima oružjem. Jedan od jednih je navodno bio povezan i s GRU-om. Čini se da je eksplozija Gebrevljevog skladišta trebala biti upozorenje ili sabotaža, nakon kojeg je uslijedio pokušaj njegovog ubojstva.
Ruski izvor: Češka je očito odlučila zatvoriti veleposlanstvo u Moskvi
Češki ministar unutarnjih poslova Jan Hamaček potvrdio je na javnoj televiziji da je policija zaključila kako su dvojica osumnjičenih za eksploziju isti oni ruski vojnoobavještajni časnici Aleksandar Petrov i Ruslan Boširov koje Britanija traži zbog trovanja bivšeg ruskog špijuna Skripala i njegove kćeri.
Vladimir Džabarov, prvi zamjenik šefa Odbora za međunarodne poslove gornjeg doma ruskog parlamenta, odgovorio je pak kako su "tvrdnje Praga da su ruski obavještajci sudjelovali u eksploziji skladišta streljiva 2014. godine apsurdne".
Aludirajući na moguću rusku odmazdu, koja je uskoro uslijedila, neimenovani ruski diplomatski izvor rekao je prije nekoliko dana za Interfax da je Češka ovim potezom "očito odlučila zatvoriti svoje veleposlanstvo u Moskvi".
Agenti GRU-a sudjelovali u pokušaju puča u Crnoj Gori?
Jedinica 29155 GRU-a sudjelovala je, prema optužnici crnogorskog tužiteljstva, i u neuspješnom pokušaju puča i atentata na premijera Milu Đukanovića u listopadu 2016. 14 državljana Rusije, Srbije i Crne Gore osuđeno je zbog toga na ukupno 67 godina zatvora, ali crnogorski prizivni sud oborio je prvostupanjsku presudu u veljači ove godine zbog "bitne povrede odredaba kaznenog postupka".
GRU je bio itekako aktivan i na pravom ratištu - u ratu u Ukrajini 2014. imao je vitalnu ulogu u logističkoj podršci, naoružavanju i obuci za ruske separatiste u pokrajini Donbas na krajnjem istoku zemlje. GRU je, dapače, bio idealan za ovu misiju jer su mnogi njegovi članovi bivši pripadnici ruskih specijalnih snaga zvanih Spetsnaz.