DOK se talibani spremaju zavladati Afganistanom nakon što su za manje od tjedan dana osvojili gotovo cijelu zemlju, postavlja se pitanje što to znači za budućnost Al-Kaide i drugih ekstremističkih islamističkih skupina koje su predane vođenju globalnog džihada.
Nema sumnje da će zapanjujuća brzina pobjede talibana donijeti ogroman poticaj islamističkim ekstremistima, bilo da je riječ o Al-Kaidi, Islamskoj državi, borcima u Mozambiku i Siriji ili zagovarateljima džihada u Birminghamu i Manili, piše The Guardian.
Al-Kaida nikad nije nestala
Prošli tjedan je britanski ministar obrane Ben Wallace rekao da je apsolutno zabrinut da propale države predstavljaju leglo za takve vrste ljudi i da će se Al-Kaida vjerojatno vratiti.
Wallace se s pravom brinuo o neuspjelim državama, ali nije bio u pravu kad je rekao da bi se ta skupina mogla vratila. Al-Kaida je već tamo.
Prošlog mjeseca je UN objavio da je Al-Kaida prisutna u najmanje 15 afganistanskih provincija, a da na indijskom potkontinentu djeluje pod zaštitom talibana iz provincija Kandahar, Helmand i Nimruz.
To je uvijek bio problem koji je Bidenova administracija pokušavala ignorirati.
Talibani su obećali kontrolirati ekstremiste, pitanje je hoće li se toga držati
Kao dio prošlogodišnjeg dogovora s SAD-om, talibani su se obvezali da neće dopustiti obuku, financiranje i novačenje terorista u Al-Kaidu i druge skupine koje bi mogle ugroziti sigurnost SAD-a i njegovih saveznika. Zalmay Khalilzad, američki specijalni predstavnik za pomirenje u Afganistanu, rekao je u svibnju da su talibani postigli značajan napredak u ispunjavanju ovih obaveza. No čak i ako je to tada bilo točno, a vjerojatno nije, sada je situacija potpuno drugačija.
Nije jasno kakav će stav talibani zauzeti prema Al-Kaidi ili drugim islamističkim ekstremistima, kao ni kako će Al-Kaida reagirati na nedavne događaje.
Poraz sovjetskih snaga od afganistanskih mudžahedina 1989. godine je postao temeljni mit koji je značajno pridonio usponu čitavog suvremenog globalnog džihadističkog pokreta iako je Al-Kaida u stvarnosti imala zanemarivu ulogu u tom ratu.
Jedna od stvari koje su dovele do neuspjeha SAD-a u Afganistanu bila je nemogućnost SAD-a da u prvim godinama sukoba napravi razliku između Al-Kaide - male skupine pretežno arapskih islamista koji su bili predani rušenju režima na Bliskom istoku i ratu protiv Izraela i Zapada - i talibana, reakcionarnog afganistanskog pokreta sa snažnim lokalnim etničkim i nacionalističkim elementom koji je imao za cilj nametnuti rigoroznu vjersku vlast u cijeloj zemlji.
Talibani i Al-Kaida su izgradili snažnije odnose
Odnosi između talibana, koji imaju mnogo različitih frakcija, i Al-Kaide dramatično su se promijenili od tada. Kako su desetljeća prolazila, stvarali su se osobni odnosi i obiteljske veze, a čelnici drugih militantnih mreža djelovali su kao posrednici.
Neki se njihovi prioriteti i dalje razlikuju, ali američke obavještajne službe tvrde da dvije skupine imaju blizak odnos.
No pobjednički talibani također će tražiti međunarodni legitimitet. Oni su to činili kad su zadnji put bili na vlasti, a učinit će i opet. Pitanje je od koga i na koji kompromis bi talibanski čelnici mogli biti spremni na putu do legitimiteta.
Jedna od ključnih stvari za odnos s Al-Kaidom mogao bi biti strateški pomak koji je proveo Ayman al-Zawahiri kada je preuzeo vodstvo grupe nakon smrti Osame bin Ladena.
Zawahiri je odustao od napada na udaljene neprijatelje na zapadu, a umjesto toga je pokušao dobiti podršku i legitimitet u nestabilnom islamskom svijetu. Vjerovao je da tu postoje mogućnosti za širenje te da će se lakše boriti s bliskim neprijateljem.
Šef Al-Kaide je teško bolestan, pitanje je tko će ga zamijeniti
Umjesto da leti avionima na američke gradove, Al-Kaida je nastojala izgraditi ugled skupine koje je sposobna upravljati zajednicom i zaštititi one koji se osjećaju marginaliziranima. To će olakšati talibanima, koji nisu sudjelovali u međunarodnom terorizmu, niti to žele, da održe trenutni savez s ovom grupom.
No Zawahiri je jako bolestan i nema jamstva da će njegova strategija preživjeti njegovu smrt ili nedavne događaje u Afganistanu. Mogućnosti koje pruža kombinacija Afganistana pod kontrolom talibana, poraza SAD-a, Bliskog istoka, koji je iskusio dva desetljeća polarizirajućeg i radikalnog nasilja, te neviđenog širenja ekstremističkih ideologija na sve kutove svijeta bit će vidljive ne samo svakom nasljedniku Zawahirija već i svima drugima. Čak i ako Al-Kaida ne pokuša iskoristiti ove nove okolnosti, drugi će to učiniti. Oni to mogu pokušati uz potporu afganistanskih vladara ili protiv njihove izričite volje, ali pokušat će.