Šprlje o Hypo skandalu: Prozivam nadležna tijela za pasivnost - ovo je nerad institucija

Foto: FAH

AUSTRIJSKA policija istražuje moguću korupciju radi prenamjene zemljišta Hypo banke na otoku Pagu. Navodno su Davorin Mlakar, Josip Vresk te Danijel Ropuš dobili po 210 tisuća eura.

U travnju 2014. godine, Danijel Ropuš potvrdio je austrijskim istražiteljima da je primio 210 tisuća eura mita kao i Davorin Mlakar, bivši član HDZ-a te Josip Vresk član Državnog izbornog povjerenstva. Novac su dobili kao nagradu za pomoć u prenamjeni zemljišta koje je Hypo banka kupila u Šimunima na otoku Pagu, stoji u transkriptu kojeg je objavio HTV. Ropuš spominje da je prvi kontakt s Hypo bankom uspostavljen preko njegovog prijatelja Alexa Kropiuniga. Član glavnog odbora HSS-a Ropuš upoznaje i bivšeg čelnika Hypo banke, Josefa Kirchera. Njemu pomaže u prenamjeni zamljišta iz poljoprivrednog u turističku zonu.
 

"Jednom sam pitao Alexa Krupiuniga za što smo dobili taj novac. On je rekao da je to nagrada Hypo banke jer zemljište sada vrijedi 50.000.000 eura (...) Primio sam taj novac te sam smatrao i smatram da sam taj novac dobio legalno. To mi je tako rekao i Kropiunig kada sam ga pitao." Tehnički ministar pravosuđa Ante Šprlje održao je sastanak s članom Istražnog povjerensva u austrijskom parlamentu za Hypo skandal Reinerom Hableom. Šprlje je ustvrdio da je riječ o neradu institucija. Radi se o dugogodišnjem suspektnom načinu poslovanja na području Istre, otoka Paga i Zagreba.
 
"Pozivam HNB, Hrvatsku agenciju za nadzor financijskih usluga te Ured za sprečavanje pranja novca da se izjasne o tome koliko su postupali u predmetima društava iz Hypo grupacije. Pozivam i poreznu upravu i samostalni sektor za otkrivanje poreznih prijevara da se posvete ispitivanju porijekla imovine osoba koji se spominju u dokumentima u slučaju Hypo subjekata", izjavio je Šprlje. Nakon suspektnih radnji Hypo grupacije na području Hrvatske, stupilo se u kontakt s Austrijom da se otkriju počinitelji kaznenih djela, rekao je Mostov ministar i dodao da se radi o najvećem korupcijskom skandalu u Europi. Slučaj je komentirao i Krešo Beljak, predsjednik HSS-a čiji je član optuženi Ropuš koji kaže da je statut jasan ukoliko se utvrdi krivnja. "Ljudi su ispitani kao svjedoci, što su oni govorili, što su radili - pitanje je za one koji su ih tamo birali," naglasio je Beljak. Postupak se do sada vodio samo u Austriji, a glavni državni odvjetnik Dinko Cvitan kazao je da DORH vrši odgovarajuće provjere.
 
"Ja o konkretnim predmetima neću govoriti, samo mogu reći da je Državno odvjetništvo izvršilo određene provjere", kazao je CvitanUstavni sud se očitovao i potvrdio HRT-u da istražuju ima li razloga za razrješenje Josipa Vreska kao člana DIP-a jer je ta odluka u njihovoj nadležnosti nakon raspuštanja Sabora. Protiv ustavnog suca Davorina Mlakara nije pokrenut nikakav postupak niti je Ustavni sud primio ikakve službene informacije od mjerodavnih službi.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.